Bebeklerde Egzama

Bebeklerde Egzama

Egzama, kimi zaman ağrılı ve acılı kimi zaman ise şiddetli kaşıntılara neden olan bir deri hastalığıdır. Bu hastalıktan en çok etkilenenler ise savunmasız olarak dünyaya gelen bebeklerdir. Bebeklerin egzama olma ihtimali büyüklere göre daha fazladır. Bebekler kaşıntı ve acıya müdahale edemedikleri için sürekli huzursuz olurlar ve sürekli ağlarlar. Annelerin bu nedenle bebeklerini sürekli kontrol etmesi ve bu durumda gerekli önlemleri alması gerekir. Egzama olan bebekler için gerekli önlemler alınması bebeği rahatlatır ve huzursuzluğunun azalmasını sağlar. Annelerin bebekleri konusunda çok hassas olması ve egzama belirtilerini dikkate alması gerekir. Eğer bebeklerinde egzama belirtisi varsa mutlaka bir hekime başvurulmalı ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Bebeklerde Egzama Belirtileri

Bebekler, doğaları gereği çok narin varlıklardır ve egzama bebeklerde daha şiddetli belirtiler verebilir. Egzama olan bebekler genellikle şu belirtileri gösterir;

·         Bebeklerin özellikle dış dünya ile daha fazla temas eden yanakları en büyük belirtilerin ortaya çıktığı yerlerdir. Kuruluk, kızarıklık ve kaşıntı başlıca egzama belirtisidir.

·         Cilt üzerinde kabarmalar olması.

·         Cilt üzerinde kabuklar oluşması ve bu kabukların dökülürken kanaması.

·         Kızarıklık ile seyreden ağlama ve huzursuzluk hali olması.

·         Hafif veya şiddetli döküntüler olması.

·         Herhangi bir gıda maddesi yedikten sonra vücudun kızarması, kabarması, deride döküntü oluşması.

Egzama Olan Bebeklere Ne Yapılması Gerekir?

Egzama olan bebekler, annesi tarafından daha fazla ilgi ve bakıma ihtiyaç duyar. Çünkü egzama olan bebek kendi başına bu hastalığın neden olduğu kaşıntı ve kızarıklığın geçmesini sağlayamaz. Burada yapılması gereken bir uzmana başvurmaktır. Bebeği kirli, tozlu ve havasız ortamlardan uzak tutmak gerekir. Bebeğin bulunduğu odanın da nem oranının düşük olmaması gerekir. Kullanılan şampuan mutlaka bebekler için özel olarak üretilmiş şampuan olmalıdır. Bebeğin kıyafetleri yıkanırken kullanılan deterjan antialerjik olmalıdır. Bu aşamada bebeğin beslenmesine de dikkat edilmeli mümkünse sadece anne sütü verilmelidir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Hamilelikte 4. Hafta

Read Next

Hamilelikte 7. Hafta

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?