Çocuk Eğitiminde Maria Montessori Metodu

Maria Montessori eğitimi nedir?

Maria Montessori, İtalyan bir doktor olup çocuk psikiyatrisi ile yaptığı çalışmalarla bilinmektedir. Montessori özellikle zihinsel problemi olan çocuklarla ilgili çalışmalar yapmış ve çocukların biyolojik bir sağlık problemi olmadığı sürece eğitim ile tedavi edilebileceğini öne sürmüştür. Kendi eğitim sistemini geliştirmiş ve uzun yıllardır da bu eğitim sistemi büyük ilgi görmeye başlamıştır.

Maria Montessori Metodu

Maria Montessori eğitimi ile çocuk her zaman ön plandadır. Maria Montessori tekniği ile eğitilen çocukların algılama ve öğrenme süreçleri daha hızlı ve kendine güvenleri daha fazla olmaktadır.

Maria Montessori Tekniği Nasıl Uygulanır?

Maria Montessori metodunda en önemli unsur çocukla iletişim kuracak olan öğretmenin ya da ebeveynlerin çocuğu çok iyi tanımasıdır. Çünkü bu tekniğin merkezinde çocuğun istekleri ve çocuğun ilgi alanları vardır. Çocuğa Maria Montessori eğitimi verecek olan kişiler onun sadece ilgi duyduğu alana doğru yönlendirilmesi için sadece teşvik edicidir. Maria Montessori tekniğinde çocuğun her yaşta karar alabilme yeteneği ön plana çıkarılmalıdır. Kendi kararlarını verebilme ve bağımsız bir birey olduğunu hissettirme yine bu tekniğin önemli unsurlarındandır.

Maria Montessori Eğitiminin Çocuğa Faydaları

Son yıllarda oyuncak mağazalarına gidildiğinde genel olarak şekillerden oluşan ve çocuğun el becerisine yönelik oyuncakların daha çok ön planda olduğu görülmektedir. Bu oyuncaklar aslında Maria Montessori metodu için üretilmiş oyuncaklardır. Özellikle geometrik şekillerden oluşan ya da boy sırasına göre aparatları olan ürünler bulunmaktadır. Bu ürünler çocuğun algılama düzeyini ölçmeye ve algılama gücünün gelişmesine yardımcı olmaktadır. Çocuk kendini daha önemli hisseder. Buna bağlı olarak da özgüvenli bir birey olarak yetişir. Maria Montessori eğitimi ile eğitilen çocukların başarı oranları her zaman daha yüksektir. Ayrıca kendi ilgi alanlarına yönelik eğitim aldıkları için daha mutlu ve huzurlu olurlar.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Nevruz Bayramı

Read Next

5G Nedir? 5G Teknolojisi Özellikleri Nelerdir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?