Çocuk Neden Sinirli Olur

Bir çocuğun sinirli olması için eğer genetik nedenler yoksa bunun eğitimsel ve çevresel nedenleri vardır. Sinirlilik hali öğrenilmiş bir durumdur. Madem doğuştan sinirli doğmuyorlar bir çocuk neden sinirli olur? Elbette bu sorunun cevabını tek bir nedene bağlayamayız. Birçok neden olabilir. Bunlardan bazılarını sizlere şu şekilde sıralayabiliriz.

*Eğer çocuğunuz sinirli yapmak istiyorsanız, her daim çocuğunuzun yanında eşinizle kavga edin.
*Çocuğunuzun istemediği bir şeyi ona zorla yaptırın kabul ettirin.
*Çocuğunuzla inat taşarak çözüm yolları üretmesine yardımcı olmayın.
*O konuşurken onu dinlemeyin, duymazdan gelin.
*aşırı koruyucu olun ki çocuk başkası olmadan hiçbir iş yapamaz hale gelsin.
*Çocuğunuzu yaptığı olumsuz davranışlarında suçlayın ve hazırlayın.
*Çocuğunuza nitelikli zaman ayırmayın.

Yukarıda saydıklarımız yaparsanız Büyük olasılıkla sinirli bir çocuk yetiştirmiş olursunuz.

Değerli aileler neyi yapıp neyi yapmayacağınızı bilmek çocuk eğitiminde önemlidir. Ancak her sinirli çocuk anormal davranış gösteriyor diyemeyiz.
Bunun için çocuk neden sinirli olur diye düşünmeliyiz. Örneğin 3 yaş civarı çocuklar gelişim özelliklerinden dolayı normalden daha fazla öfkeli olabilirler. 3 yaşındaki bir çocuk Artık çevresinde kendisinden bağımsız bir dünyanın varlığını ve kendisinin o dünya içinde bir birey olduğunu kabul etmiştir. Bu evrede çocuk kendine özel ayrı bir benlik ve cinsiyet duygusu geliştirmeye başlar. 3 yaş dönemine kadar genellikle daha sakin uyumlu olan çocuklar, bu dönemde sık sık anne baba ile inatlaşmaya başlar ve sonunda da öfke krizleri yaşayabilirler. ancak birçok aile Çocuk’taki bu değişimin anormal olduğunu düşünüp kaygı alınabilmektedir. Bu dönemde çocuğa karşı uygun tutum sergilenmelidir. Zamanla genel öfke hali azalacaktır.

Eğer 3 yaş döneminin atlattığı halde çocukta öfke hali devam ediyorsa bir Uzman Psikoloğa danışabilirsiniz.

Yazar: çilo

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?