Çocuklar İçin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Çocuklar İçin Uyku Düzeni Nasıl Olmalı?

Çocuklar için yeteri kadar uyumanın dışında düzenli uyumakta çok önemlidir. Çünkü çocukların büyümesi için gerekli olan hormon belirli saat aralıklarında salgılanır. Bu saatler arasında çocuğun mutlaka uyuyor olması gerekir. Bu saatler arasında uyuyan çocuklar daha dinç ve daha sakin uyanırlar. Bu nedenle de gün içerisinde daha verimli olurlar. Düzenli uyuyup uyandıkları içinde daha düzenli beslenirler. Çocuklar için en verimli uyku saati akşam 9 ile 10 arasıdır. Bu saatlerde çocuklar uykuya geçiş yapabilmiş olmalıdır. Her gün aynı saatte uyutmaya özen göstermek zamanla çocuğun bu düzene alışmasını sağlar ve çocuk bir süre sonra kendi başına aynı saat dilimlerinde uykuya geçer. Eğer çocuk yalnız başına uyuyamıyorsa mutlaka bir ebeveyni tarafından yardım almalıdır. Fakat bu yardım düzenli bir şekilde olmalıdır. Yani çocuğu uyutma görevini anne üstlendiyse anne, baba üstlendiyse baba devam ettirmelidir. Sabah uyandığı saatlerde akşam uykuya geçme saati açısından oldukça önemlidir.

Çocukların Uykuya Geçmeden Önce Belli Bir Rutini Olmalı Mıdır?

Çocuklar belirli bir düzene çok çabuk uyum sağlayıp bu düzeni çok kolay terk edebilirler. Bu nedenle anne ve baba konu da çocuğa yardımcı olmalı ve çocuğun alıştığı rutin bozulmamalıdır. Çocuk uykudan önce düzenli olarak yerine getirdiği bu eylemler sonucunda uyku saatinin geldiğini anlamalıdır. Çocukların uykudan önce yapması faydalı olan rutinler ise şu şekildedir;

·         Elini yüzünü yıkamak

·         Gerekiyorsa uyumadan önce duş almak

·         Uyumadan önce diş fırçalamak

·         Mutlaka her gece yatağa girmeden günlük kıyafetleri çıkarmak ve pijama giymek

·         Kitap okumak, gibi rutinler çocuğun uyuması gerektiği ile ilgili sinyaller verir ve bu rutinlerin düzenli olarak devam ettirilmesi gerekir.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?