Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

Messy baby (16 months) eating spaghetti in high chair, crying.

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

2 yaş sendromu her ebeveyn için korkulu bir rüya haline gelen oldukça zorlu ve sabır isteyen bir süreçtir. İki yaş sendromu genel de bütün çocukların geçirdiği, kimi çocukların daha kolay atlattığı kimi çocukların biraz daha zor atlattığı bir dönemdir. Burada anne babalara oldukça önemli görevler düşmektedir. Anne babanın bu dönem de çocuğa karşı tutumu çok önemlidir. Özellikle çocuklarla daha fazla zaman geçiren ve daha fazla iletişim halinde olan anneler çocuklara karşı daha sabırlı olmalıdır.

2 Yaş Sendromu Nedir?

Bu sendroma her ne kadar 2 yaş sendromu dense de bu süreç daha erken dönemlerde başlayan bir nevi ilk ergenlik dönemidir. Bu durum 16 aylıkken ortaya çıkabilir ve genel de 3 yaşına kadar devam eder. Bazı durumlarda bu durum daha uzun sürer ve çocuğun bu durumu atlatması 4 yaşını bulabilir. Bu sendromda çocuk kendi bağımsızlığını ilan eder. Özerklik kazanmaya başlar ve durumda her şeyi tek başına yapmak ister. Bu dönem çocuk ve ebeveyn arasında çatışmanın en fazla yaşandığı dönemdir. Çünkü çocuk artık ebeveynden bağımsız olarak hareket etmek ister. Ebeveyn bu durumda çocuğa müdahale etmek ister çocuk anne ve babanın isteklerine ve söylediklerine karşı çıkar, her şeye itiraz eder ve çatışma başlar. Bu dönem oldukça önemlidir. Çocukların ruhsal kimliklerinin oluştuğu bir süreçtir. Bu nedenle anne baba çocuğa daha sakin ve daha yumuşak tavırlarla yaklaşmalıdır.

2 Yaş Sendromunun Belirtileri Nelerdir?

  • Anne babaya itiraz etmek.
  • Her şeyi tek başına yapabileceğini düşünmek
  • Her istediğini anne babasına ve çevresine ağlayarak söylemek
  • Şiddete eğilimin artması
  • Hem kendisine hem çevresine zarar verme isteği
  •  Eşyalara ve oyuncaklarına zarar verme

İki yaş sendromu çocuklar için bir nevi ilk ergenlik dönemidir. Bu dönemde çocuk artık ben varım, ben büyüdüm, her şeyi tek başıma yapabilirim gibi düşüncelere kapılır ve bağımsızlığını ilan eder. Bu dönem oldukça sabır ve sakinlik isteyen bir dönemdir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Bölgesel Zayıflama Teknikleri Nelerdir?

Read Next

Cemal Süreya Kimdir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?