Çocuklarda Altını Islatma (ENÜREZİS) Nedir?

ÇOCUKLARDA ALTINI ISLATMA (ENÜREZİS) NEDİR?

Belirli bir yaş aralığına kadar çocuklarda altını ıslatma sorunu normaldir. Ancak 5 ve 6 yaşından sonra bu sorun tamamen ciddi bir sağlık sorunudur. Bu yaş aralığında çocukların altını ıslatma sorununa tıp dilinde ‘Enürezis‘ denir. Çocuklarda altını ıslatma sorunu genel olarak ebeveynler tarafından göz ardı edilmektedir. Durumun normal olduğu düşünülmektedir. Ancak bu durum çocuk için ciddi psikolojik sorunlara da neden olabilmektedir. Aynı yaştaki arkadaşlarında benzer durumun olmaması çocuğun kendini kötü hissetmesine toplum içerisinde cesaretinin kırılmasına neden olmaktadır. Buna bağlı olarak da çocuğun gelecek hayatında karakterinin oturmasında olumsuz etki yaratmaktadır.

ÇOCUKLARDA ALTINI ISLATMA (ENÜREZİS) NEDENLERİ

Çocuklarda alt ıslatma sorununun bir çok nedeni vardır. Bunlardan en önemlisi genetik faktörlerdir. Anne ya da baba da çocukluk döneminde aynı sorunun olması çocukta da görülme olasılığını arttırmaktadır. Çocuklarda tuvalet eğitimi oldukça zorlu bir süreçtir. Çocuğun tuvalet eğitimi tamamlanana kadar çocuk altında ıslaklık hissetmeye alışkın olmuştur. Bu nedenle bazı geceler kuruluk hissetmesi nedeni ile altını ıslatabilir. Bunlar dışında;

  • Uyku esnasında idrar torbasının baskı hissetmesi
  • İdrar yolu enfeksiyonları
  • Ayrıca dikkat bozukluğu

gibi durumlarda çocuklarda altını ıslatma sorununa neden olabilmektedir. Anne ve babaların bu konu ile ilgili mutlaka bir uzman yardımı alması gerekmektedir. Bazı çocuklarda altına ıslatma nedenleri psikolojik de olabilir. Bu durumda da mutlaka pedagog desteği alınmalıdır.

ÇOCUKLARDA ALTINI ISLATMA (ENÜREZİS) TEDAVİSİ

Çocuklarda alt ıslatma sorununun tedavisi için ilk önce sorunun kaynağı tespit edilmelidir. Eğer tıbbi bir hastalık neden olduysa bu yönde tedavi uygulanmalıdır. Uzman yardımı ile gerekli tedavi düzenli uygulandığında sorun kısa sürede çözülecektir. Bu süreçte asıl görev anne ve babalara düşmektedir. Çocukla iletişimlerinin çok iyi olması ve çocuğun özgüvenini sarsmamak adına yüzüne karşı bu durumun dile getirilmemesi oldukça önemlidir.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?