Çocuklarda Bağışıklık Sistemi Nasıl Güçlenir?

Hastalıklarla mücadele etmekte bağışıklık sistemini güçlendirmek önemli rol oynar. Çocukların bağışıklık sisteminin güçlü olmasını sağlamak ve doğru bir yol izlemek hastalıklara karşı mücadele etmenin n doğru yolu.

Bağışıklık sistemi neden zayıflar?

Bağışıklık sistemimiz mikroplarla savaşarak hastalığın yayılmasını engeller.  Özellikle çocukluk çağında bağışıklık sistemini güçlendirmek bu sistemin gelişmesine ve hastalıklara karşı savunmada daha güçlü savaşmasına ortam hazırlar. Çocukların bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen ebeveynlerin iyi bir araştırma yaparak doğru bir yol izlemeleri gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda bilgi edinmeden önce bu duruma nelerin yol açtığı bilinmelidir. Işte bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan ve düzeltildiğinde bu sistemin daha sağlıklı çalışmasını sağlayan birkaç nokta..

Düzenli uyku

Kış aylarında en sık rastlanan hastalıkların başında grip gelir. Çocuklarımız düzenli ve yeterli uyku almadıklarında bu hastalığa yakalanma riskleri artar. Düzenli ve yeterli uyku gripten korunma yollarının başında gelir. Uyku düzenini sağladığınız çocuklarınız rahat bir uyku çekerek gün boyu daha enerjik hisseder ve hastalıklara karşı daha dayanıklı olur.

Sezona uygun giyinmek

Çocuğumuzu sıcak tutmak daha sağlıklı hissetmesini sağlar. Özellikle uydukları odayı sıkça havalandırmalı ve uyku halinde daha rahat nefes almaları sağlanmalıdır. Çocukları mevsime göre giydirmeye özen gösterilmeli ve her mevsim çocukların dışarıyı görmesi sağlanmalıdır. Kış boyunca evde olan çocuk soğuğa alışmadığında hafif bir soğuk hissettiğinde vücudu tepki vererek kötü etkilenecektir

D3 vitaminin önemi

Bağışıklık sistemini destekleyen en önemli vitamindir. Kış ayı geldiğinde normalden daha az vitamin alarak vücudumuzun istediği vitamin oranını karşılayamayız. Çocukların D3 vitamininden yararlanmasını sağlayarak bağışıklık sistemini güçlendirebilir ve onları hastalıklardan koruyabiliriz.

Beslenmenin önemi

Çocuklarda bağışıklık sistemi gelişme döneminde olan çocuklarımızın beslenmesine dikkat edilmesi bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük rol oynar. Yeterli ve sağlıklı beslenen çocuklar hastalıklara karşı daha dayanıklı olur. Bunun sağlanması adına mutlaka sağlıklı kahvaltılar hazırlanmalı ve mutlaka kahvaltı faktörü atlanmamalıdır. Kahvaltınızda eksik etmemeniz gereken en önemli besinler şunlardır;

  • Güçlü bağışıklık sistemi için yumurta şart
  • Omega3 den vazgeçilmemelidir.
  • Taze sebze ve meyve tüketimine özen gösterilmelidir.

0 Reviews

Write a Review

Joker

Read Previous

Ayşen Gruda Kimdir?

Read Next

Nazilerin T4 Programı ‘HİJYENİK IRK’

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?