Çocuklarda Cinsel Kimlik Gelişimi

Children making biscuits — Image by © Royalty-Free/Corbis

Children making biscuits — Image by © Royalty-Free/Corbis

Çocuklarda Cinsel Kimlik Gelişimi

İnsan hayatının olağan ve önemli bir parçası olan cinsel kimlik gelişimi yaşamın ilk sürecinde başlar. Çocukluk sürecinden ergenlik dönemine kadar çocuklarda cinsel kimlik gelişimi devam eder. Cinsel kimlik gelişimi çocuğun benliğinin oluşum aşamasıdır. Çocuk kendini tanımaya ve biyolojik olarak hangi cinsiyete sahip olduğunu anlamaya çalışır. Bu süreç bebeklik döneminin ilerlemesi ile ortaya çıkar.

Çocuğun kendi cinsel kimliğinin farkına varması için bazı tepkiler göstermesi olağan durumlardır. Çocuğun biyolojik cinsel kimliğinin ne olduğunu bilmesi ve bunu ayırt edebilmesi onu hayatı boyunca etkileyecek olan bir durumdur. Doğru olan da çocuğun biyolojik cinsel kimliğinin farkına varması ve bunu kabullenmesidir. Kız çocukları erkek, erkek çocukları da kız gibi davranıyorsa bu aşamada çocuğun cinsel kimlik gelişiminde bir sorun olduğu ortaya çıkmaktadır. Bu durum çocukta cinsel kimlik bozukluğu olduğuna dair belirtilerin göstergesidir.

Cinsel Kimlik Bozukluğunun Nedenleri

  • Çocuğun karşı cinsten birini rol model alarak kendi cinsel kimliğini istememesi
  • Erkek çocuklarında kız çocukların kıyafetlerine özenme ya da tam tersi kız çocuklarında erkeklerin kıyafetlerine özenme
  • Çocuğun kendi cinsel görüntüsünü beğenmeme
  • Çocuğun sürekli karşı cinsten bireylerle ilişki kurması ve sürekli onlarla zaman geçirmek istemesi

gibi durumların sık görülmesi çocuğun cinsel kimlik gelişimi ile ilgili mutlaka bir pedagog desteği alınması gerektiğini gösterir. Bu aşamada çocuğa anne ve babanın yaklaşımı çok önemlidir. Gösterilen en ufak bir tepki çocuğun biyolojik cinsel kimliğinden daha da uzaklaşmasına neden olabilir. Bu nedenle bilinçli yaklaşım sağlamak adına uzman desteği alınması gerekir.

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalara göre çocuklarda cinsel kimlik gelişiminin olumsuz sonuçlanmasında ailelerin etkisinin çok fazla olduğu tespit edilmiştir. Çocukların cinsel kimlik gelişiminde anne ve babayı rol model almaktadır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

İş Kariyeri Nasıl Değiştirilir?

Read Next

Timpanoplasti (Kulak Zarı Takılması) Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?