Çocuklarda Dikkat Dağınıklığı Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Dikkat Dağınıklığı Nedir?  

Dikkat dağınıklığı kendisini çok küçük yaşlardan itibaren gösteren bir sorundur. Dikkat eksikliği gibi bir durum olmakla beraber hiperaktivite sorunu yaşayan çocuklarda da rastlanmaktadır. Hatta bazı durumlarda her iki tanı aynı zamanda konulmaktadır. Dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklar günün herhangi bir saatinde aynı teste birden fazla girdirildiğinde farklı sonuçlar verir. Ancak dikkat eksikliği yaşayan çocukların hangi saatte olursa olsun girdiği testler aynı sonucu vermektedir. Bu iki durum bu aşamada birbirinden ayrılır. 

Dikkat Dağınıklığı Belirtileri Nelerdir? 

  • Çocuk okul hayatında bazı zorluklar yaşar ve her derste aynı başarıyı gösteremez. Dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklar genel olarak sevmediği derslerde başarısız olmaktadır. 
  • Durum yetişkinlerde de ortaya çıkmaktadır. Tıpkı çocuklarda olduğu gibi sevmediği işleri yapma konusunda sıkıntı yaşarlar ve dikkatlerini toplayamazlar. 
  • İsimleri hafızada tutamama durumları da dikkat dağınıklığının belirtisi olabilmektedir. 
  • Anlamada güçlük çekmek ve okuduğunu anlayamamak çocuklarda dikkat dağınıklığının önemli belirtisi olarak görülür. Bir şeyi anlamak için birden fazla okuma ihtiyacı duyarlar. 
  • Çocuklar için oldukça basit olan soruları hatalı yapmak dikkat dağınıklığının bir diğer belirtisi olarak görülmektedir. 

Dikkat Dağınıklığı İçin Neler Yapılabilir? 

Dikkat dağınıklığı için mutlaka uzman bir doktordan yardım alınması gerekir. Uzmanlar bu konuda gerek duymadıkça ilaç tedavisine başlamazlar. Bu durum için ilaçsız bir şekilde tedavi yöntemleri önerilir ve çocuk bu süreçte bu uygulama ve etkinlikler ile desteklenir. Dikkat dağınıklığı yaşayan çocuklar için şu öneriler dikkate alınmalıdır; 

  • Özellikle dikkat dağınıklığı yaşadıkları alanlar saptanmalı ve bunun sonucunda çocuk bu yönde motive dilmelidir. Yetişkinlerde olduğu gibi takdir edilmek çocukların motivasyon gücünü artıracak ve önemli düzeyde dikkat dağınıklığı probleminin önüne geçilecektir. 
  • Günümüz teknoloji çağı ve dikkat dağınıklığı için bu teknolojiden yaralanmak gerekir. Akıllı teknoloji uygulamaları çocuklarda dikkat dağınıklığı için başvurulan bir tedavi yöntemidir. 
  • Dikkat dağınıklığı için hazırlanmış olan dikkat güçlendirici setler tedavi için oldukça etkili sonuçlar vermektedir. Dikkat geliştirici setler çocuklarda dikkat dağınıklığı problemi için oldukça yardımcı materyallerdir. 
  • Çocukların uyku ve beslenmesi bir düzen içerisinde olmalıdır. Dikkat dağınıklığı yaşayan çocukların mutlaka düzenli uyku ve düzenli beslenme alışkanlıklarının olması gerekir. 

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Country Dekorasyon Uygulamaları

Read Next

İlişkide Güven Problemi ve Başa Çıkmanın Yolları

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?