Çocuklarda Diş Çıkarma Belirtileri

Çocuklarda Diş Çıkarma Belirtileri

Bebeklerde diş çıkarma süreci hem çocuk hem de anne açısından zorlu bir süreçtir. Çocukların da en huzursuz olduğu dönemlerden biridir. Diş çıkarma süreci genellikle 6. Ve 7. Aylarda başlar. Gelişimi daha ileri olan bebeklerde 5. Ay da diş çıkarma belirtileri görülebilir. Bu dönemde bebeklerde diş çıkaracağına dair bazı belirtiler görülür. Bu belirtiler;

  • Diş eti kaşınması
  • Sürekli huzursuzluk ve ağlama
  • Ağızdan sürekli salya gelmesi
  • Ateş yükselmesi
  • Mide bulantısı ve kusma

şeklinde görülür. Belirtiler bebeğin bağışıklık sitemine göre değişiklik göstermektedir. Ancak diş eti kaşınması kesinlikle her bebekte görülen diş çıkarma belirtilerindendir. Ağzını ve dişlerini kaşımak için bebek istemsiz olarak her şeyi ağzına almaya çalışır. Ellerini sürekli ağzına alır. Aynı zamanda bu dönemde bebeklerde yeme bozukluğu da olabilir. Diş çıkarma belirtileri bebeğin iştahında azalma olmasına neden olabilir. Özellikle ateş diş çıkarma döneminde kontrol altına alınmazsa tehlikeli olabilir.

Çocuklarda Diş Çıkarma Döneminde Ne yapılmalıdır?

Çocuklarda Diş çıkarma belirtileri ya da diş ağrısı büyüklerin bile katlanmakta zorlandığı bir durumdur. Bu nedenle bebekler için bu dönemin ne kadar rahatsız edici olduğu gayet açıktır. Diş çıkarma sürecinde mutlaka doktorun tavsiyeleri dikkate alınmalıdır. Genellikle diş çıkarma belirtileri görülen bebeklere diş etlerine sürülebilecek rahatlatıcı kremler verilmektedir. Ancak annelerinde kendi imkanları ile bebeğin rahatlaması için dikkat etmesi gereken durumlar vardır. Diş etlerinin kaşınma hissini de azaltabilecek sert meyve ya da sebzeler boğazına kaçmayacak şekilde bölünerek bebeğin eline verilebilir. Özellikle havuç hem sert hem tutması kolay olduğu için bu durum için idealdir. Bu vesile ile bebek hem de meyveden gereken besini de almış olur. Huzursuz olmaması için ağzına alabileceği steril dişlik verilebilir. Bunun dışında mutlaka uzman desteği almak da önemlidir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

At Kestanesi ve Faydaları

Read Next

Çocuklarda Skorbüt Hastalığı

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?