Çocuklarda Geç Konuşma Nedenleri Nelerdir?

Çocuklarda geç konuşma nedenleri günümüzde sık karşılaşılan bir sorundur. Halk arasında geç konuşan çocukların aile bireylerinin de geç konuştuğu ileri sürülerek normal bir durum olduğu algısı yaratılmaktadır. Ancak çocukların geç konuşmasının mutlaka tıbbi bir sebebi vardır. Bu durum bazı psikiyatrik ya da nörolojik sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Anne ve babaların bu durumu mutlaka kontrol altına alması gerekmektedir. Kız çocukları erkek çocuklarına oranla daha çabuk konuşur. Bu da kız çocuklarının daha duygusal ve erkek çocuklarına oranla daha hareketli olmasına bağlıdır.

ÇOCUKLARDA GEÇ KONUŞMA NEDENLERİ

  • Genetik faktörler
  • Gelişme bozukluğu
  • Erken doğumdan dolayı yaşıtlarına göre büyüme geriliği
  • Kulak burun boğaz sorunları, işitme problemleri
  • Zihinsel sağlık sorunları
  • Çocuğun yanlış eğitilmesi ya da eğitimine önem verilmemesi
  • Bazı kalıtsal hastalıkların olması
  • Nörolojik hastalıklar

gibi durumlar geç konuşma nedenleri arasındadır. Bunların dışında çocuğun çevreyi algılamada ikilemde kalması da geç konuşma nedenleri arasındadır. Bu duruma en güzel örnek aile içerisinde iki farklı dil konuşulmasıdır. Bu durum çocukta şaşkınlık yaratarak konuşma bozukluğu ya da konuşmama gibi sorunlara neden olmaktadır. Çocuklarda geç konuşma sorununa karşı aile bireylerine büyük sorumluluk düşmektedir.

ÇOCUKLARDA GEÇ KONUŞMA TEDAVİSİ

Çocuklarda geç konuşma nedenleri herhangi bir tıbbi hastalık olmadığı sürece ailenin verdiği eğitim ile kısa sürede çözülebilecek bir sorundur. Çocuğun konuşmama sorunu ile ilgili öncelikle bir uzmana başvurulmalıdır. Yapılması gereken ilk işlemlerden biri çocuğun işitme kontrollerinin yapılmasıdır. Sonrasında nörolojik bir faktör var mı bunun kontrolü yapılmalıdır. Eğer bu faktörlerden kaynaklı bir sorun yoksa çocuk için dil terapi eğitimi alması önemlidir. Bu terapi sonrasında çocuğun konuşmasında ileri derecede düzelme olacaktır. Ailenin de çocukla iletişimi mutlaka bilinçli olmalıdır. Tüm bu hususlar dikkate alındığında çocuğun konuşması açısından herhangi bir engel kalmayacaktır.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?