Çocuklarda İştahsızlık

Çocuklarda İştahsızlık

Her anne baba çocuğun her zaman daha sağlıklı olmasını ister. Bazı anne babalar çocuklarının sağlığının çok yemek yeme ile bağlantılı olduğunu düşünür ve çocuklara aşırı baskı uygular. Bu baskı sonucu çocuklar zaten yemek için direnirken bu eyleme tamamen sırt dönerler. Yani ebeveynler aslında çocukları için savaşırken onlar için yaptıkları kötülüğün farkında olmazlar. Yemek yeme eyleminin ne kadar çok yapıldığı ya da yenilen yemeğin miktarının fazlalığının çocuğun sağlığı ile direkt bağlantısı yoktur. Çocuklarda iştahsızlık ne boyutta ve çocuğun gün içerisinde ne kadar sağlıklı besinler yediği ile alakalıdır. Yani çocuklarda iştahsızlık ebeveynlerin en büyük sorunu olmaktan çıkmalı ve bunun yerine farklı çözümler üretilmelidir.

Bazı çocuklar çok yemek yer fakat vitamin değerlerinde düşüklük meydana gelebilir. Zamanla aşırı kilo alır ve obezite sorunu ortaya çıkar. Bazı çocuklar ise çok az yemek yemesine rağmen kansızlık ya da vitamin eksikliği gibi sorunlar ile karşı karşıya kalmazlar. Çünkü az ve kaliteli besleniyorlardır. Hiç yemeyen çocuklar ile de başa çıkmak mümkün olabilir. Çocuklarda iştahsızlık sorunu olan ebeveynler çocukları ile ilişkilerinde çok sakin olmalıdırlar. Yani anne ve babanın aşırı baskıcı tavrı işleri içinden çıkılmaz bir hale getirebilir.

Çocuklarda İştahsızlık ile Başa Çıkma Yöntemleri

Çocuklarda iştahsızlık ile başa çıkabilmek için öncelikle nasıl davranılması gerektiği bilinmelidir. Yani bir çocuk yemek yemeyi istemiyorsa üzerine fazla gidilmemeli ve bu çocuğun kendi iradesine bırakılmalıdır. Kendi iradesine bırakırken mutlaka kontrollü olunmalıdır. Çocuklarda iştahsızlık ile başa çıkma yöntemleri;

  • Yemek yeme oyuna dönüştürülebilir.
  • Porsiyonlar az olmalı ki çocuğun gözü korkmasın.
  • Çocuğun kendisi yemeye teşvik edilmelidir.
  • Özellikle sevdiği gıdaları tüketmesine izin verilerek yemeyi sevdirebilirsiniz.
  • Yemek esnasında küçük oyunlar oynanabilir.
  • Çocuk yemek istemediği zaman kesinlikle zorlanmamalı ve acıkınca yanınıza gelmesi söylenmelidir. Böylelikle çocuk gerilmeyecek ve zamanla kendi isteği ile yemek yiyecektir.
  • Sürekli aç mısın diye çocuğa sorarak üzerinde baskı kurulmamalıdır.

Bu gibi yöntemler uygulanarak çocuklarda iştahsızlık sorunu bir nebze de olsa azaltılacaktır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Adile Naşit Kimdir?

Read Next

Hamilelikte Giyim Tarzı

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?