Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Çocuklarda kardeş kıskançlığı durumu anne ve babalar için aşılması zorlu bir durumdur. Çünkü kıskançlık bir kardeşin diğer kardeşe zarar vermesine bile yol açabilmektedir. Bu nedenle anne ve babalar iki kardeşin birbirini kıskanmasından büyük endişe duyarlar. Bu durumda yapılması gerekende anne ve babanın hatta çevredeki diğer kişilerin bilinçli davranmasıdır. Çocuklarda kardeş kıskançlığı genellikle ilk çocuğun kendinden sonra doğan çocukları kıskanması ile ortaya çıkar. Evin ilk ve tek çocuğu olması, kardeşi doğana kadar bütün ilginin onun üzerinde olması kardeşi doğduktan sonra bu ilgi ve sevginin bölüneceğini düşünmesine yol açar. Bu da kardeşin gelmesi ile eskisi kadar sevgi ve ilgi görmeyeceğini düşünerek kardeşe karşı kin duymasına neden olur.

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

Çocuklarda kardeş kıskançlığı, anne ve babanın tutumu ile büyük ölçüde azaltılabilir. Hatta bazen ilk çocuğun kendinden sonra doğan kardeşlerini kıskanma durumu tamamen ortadan kalkmış olur. Çocuklar arasında eşit olmak çok önemlidir. Özellikle hamilelik sürecinde çocuk bu duruma hazırlanmalı ve eve gelecek bir başka bireyin kendi sevgisinde ve ilgisinde azalmaya neden olmayacağı mesaja çocuğa verilmelidir. Kesinlikle çocuğa sen artık büyüdün, abla-abi oldun, sen artık kendi başının çaresine bakabilirsin gibi cümleler kurulmamalıdır.

Çocuğun ihtiyaçları karşılanırken diğer çocuktan onun ihtiyacını karşılanması beklenmemelidir. Anneye ufak tefek yardımlarda bulunabilir. Fakat bütün sorumluluk diğer çocuğa verilmelidir. Kardeşinin bezini getirmek ister misin ya da karnını doyurmama yardımcı olmak ister misin, gibi sorular çocuğa sorulmalı eğer istemiyorsa asla zorlanmamalıdır. Eğer anne küçük kardeşle ilgileniyorsa baba da diğer çocukla ilgilenmelidir. Zaman zaman bu görevler değiştirilmelidir. Her zaman aynı kişi aynı çocukla ilgilenmemelidir. Birlikte vakit geçirilmesi çok önemlidir. Kıskanılan çocukla ilgili asla kötü konuşulmamalı o zaten pis, yaramaz gibi cümleler duymak çocuklarda kardeş kıskançlığının artmasına neden olur. Bu da kıskançlık duygusunu arttırır. Her zaman eşit olunmalıdır. Eşit mesafede olmak çocuklarda kardeş kıskançlığı sorununu büyük ölçüde azaltır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Aşırı Korumacı Ebeveynlik

Read Next

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?