Çocuklarda Öfke Nöbeti

Çocuklarda Öfke Nöbeti

Çocuklarda öfke nöbeti anne ve babaların en çok sorun yaşadığı konuların başında geliyor. Bu durumda anne ve babaların tutumu çok önemlidir. Fakat birçok ebeveyn çocuklarda öfke nöbeti başladığında nasıl davranacağını bilemez ve durum daha da içinden çıkılmaz bir hal alır. Anne ve babanın yanlış tutumu öfke nöbeti geçiren çocuğun daha da öfkelenmesine neden olabilmektedir. Peki bu durumlarda ne yapmak gerekir? Çocuklara nasıl davranılmalıdır? Çocuğu sakinleştirmek mümkün müdür? Gelelim bu soruların cevabına.

Çocuklarda Öfke Nöbeti Sırasında Nasıl Davranılmalıdır?

Çocuklarda öfke nöbeti esnasında yapılması gereken ilk şey anne ve babanın sakin kalmasıdır. Çünkü anne ve baba zaten yeteri kadar öfkeli ve gergin olan çocuğun karşısında bağırıp çağırırsa bu çocuğu daha da sinirlendirecektir. İlk olarak sakin kalınmalı ve çocuğun göz hizasına inilerek sakin bir ses tonu ile konuşmaya çalışılmalıdır. Eğer çocuk bu tutuma cevap vermiyor ve öfke nöbeti devam ediyor ise bir süre beklenmeli ve tekrar konuşmaya çalışılmalıdır.

Çocuklarda öfke nöbeti çocuğun kimi zaman kendisini dış dünyaya kapattığı bir andır. Bu nedenle çocuğun üzerine gidilmemelidir. Çocuğun üzerine gidilmezken tamamen çocuktan uzakta kalınmamalıdır. Aynı ortamda bulunmak çok önemlidir. Çocuk o anda yanında olduğunuzu hissetmelidir. Eğer çocuk kendisine ya da çevresinde bulunan eşyalara zarar veriyor ise ortamda bulunan tehlikeler uzaklaştırılmalıdır. Çocuklarda öfke nöbeti esnasında çocuğun öfkesini tamamen atması beklenmelidir. Anne ve babalar sakin kaldığı zaman çocuklarda yavaş yavaş sakinleşecektir. Çocuklar sakinleştikten sonra kucağa alınıp ten teması kurulmalı ve yumuşak bir ses tonu ile konuşulmalıdır. Anne ve babası ile daha yakın temas kuran bir çocuk daha kolay sakinleşecektir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Hızlı Saç Uzatma Teknikleri

Read Next

Çökertme Kebabı

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?