Çocuklarda Skorbüt Hastalığı

ÇOCUKLARDA SKORBÜT HASTALIĞI

Skorbüt çok yaygın olan ve C vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. C vitamini eksikliği de çok fazla sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Skorbüt yetişkinlere oranla daha çok çocuklarda görülmektedir. Çocuklarda da inek sütü ile beslenme oranının yüksek olmasına bağlı olarak daha sık ortaya çıkmaktadır. C vitamini eksikliğinin bir çok nedeni bulunmaktadır.

SKORBÜT BELİRTİLERİ

Skorbüt belirtileri bireyden bireye farklılık göstermektedir. Ancak belirtiler çoğu bireyde hemen hemen aynı oranda görülmektedir. Özellikle çocuklarda süt tüketiminin aşırı olması ve tek yönlü beslenme olmasından dolayı ortaya çıktığı için ilk önce dişlerde belirtiler görülmektedir. Skorbüt hastalığına bağlı olarak diş eti yaraları oluşmakta ve dişlerde çürüme hızla başlamaktadır. Ağız yaraları oluşmaya başlar ve yaraları iyileşmesi zorlaşmaktadır. Bunlar dışında skorbüt hastalığında yorgunluk ve yüz bölgesinde solgunluk gibi belirtiler görülmektedir. Vücutta sürekli ağrı ve sızı belirtileri görülmektedir.

SKORBÜT HASTALIĞINDAN KORUNMA YOLLARI

Skorbüt tehlikeli bir sağlık sorunu olsa da tedavi edilmesi ve hastalıktan korunması çok kolaydır. Skorbüt hastalığı ile ilgili ilk yapılması gereken öncelikle konuyla ilgili uzman bir hekime başvurmak olacaktır. Bu hastalığın tedavisinde genel olarak askorbik asit alınmaktadır. Bu da yine doktorun tavsiyesi ve yazdığı reçeteye uygun olmalıdır. Düzenli tedavi uygulanması ile vücudun C vitamini değerleri yükselmeye başlayacaktır. Bunun dışında skorbüt hastalığından korunmak için en önemli unsur C vitamini yüksek olan besinlerin tüketilmesidir. Narenciye tüketimi sık sık olmalıdır. C vitamini en yüksek olan besin olduğundan her gün düzenli tüketilmesi gerekmektedir. Yine bu dönemde sıvı tüketimi de önemlidir. Taze sıkılmış meyve suları C vitamini açısından önemlidir. Çocuklarda henüz yeme alışkanlığı oluşmadıysa meyve püresi yapılarak verilebilir. Bunlarla birlikte yatak istirahati de önemlidir. 

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?