Çocuklarda Soğuk Algınlığı

Çocuklarda Soğuk Algınlığı

Çocuklar dünyanın en hassas varlıklarıdır. Özellikle anneler ve babalar çocukları konusunda çok evham yapmaktadırlar. Çünkü çocuklar doğdukları zaman bağışıklık sistemleri çok düşük doğarlar. Büyüdükçe bağışıklık sistemleri güçlenir. Bu nedenle çocuklarda hasta olma riski artar. Çocuklarda en çok görülen hastalıklardan bir tanesi soğuk algınlığıdır. Soğuk algınlığı çocuklarda yaşam kalitesini düşürdüğü veya başka hastalıkların önünü açtığı için anne babaları korkutmaktadır. Soğuk algınlığı iyi bakım ile çocuğu çok yıpratmadan atlatılabilir. Burada bilinmesi gereken çocuğun gerçekten soğuk algınlığı olup olmadığıdır. Eğer teşhis doğru olursa tedavi de doğru olur.

Çocuklarda Soğuk Algınlığı Belirtileri

Çocuklar yetişkinlere göre bazı hastalıklardan daha fazla etkilenmektedirler. Soğuk algınlığı da bunlardan birisidir. Özellikle okul döneminde başka çocuklarla fazlaca vakit geçirmek ve dış dünya ile fazla haşır neşir olmak çocuğun soğuk almasını kolaylaştırır. Soğuk algınlığı belirtileri şunlardır;

  • Ateş; fakat ateş çok yüksek değildir. Hafif seyreder.
  •  Boğazlarda ağrı olur.
  •  İştah azalır ve çocuk her zamanki yediği şeyleri bile yemek istemez
  •  Öksürük ve hapşırma olur ve bunlarla birlikte burun akıntısı olur
  • Burun tıkanıklığı da soğuk algınlığı belirtilerdendir.
  •  Ayrıca çocuk hastalığa bağlı olarak güçsüz düşer ve sürekli bir halsizlik söz konusudur.

Çocuklarda Soğuk Algınlığı Tedavisi

Çocuklarda soğuk algınlığı hafif ise iyi bakım ve tedavi ile kısa sürede atlatılır. Bu nedenle hastalığın başladığını fark ettiğinizde bir hekimden yardım almakta fayda vardır. Çünkü tedavi edilmeyen hastalık daha da ilerler ve çocuğu iyice güçsüzleştirir. Eğer çocuğunuz soğuk aldı ise bulunduğu ortamı nemli tutmak faydalı olacaktır. Boğazın ve burnun kurumaması salgıyı arttırarak çocuğu rahatlatır. Doktorun uygun gördüğü ağrı kesici ve ateş düşürücüler ile çocuğun hem ateşini düşürmüş olursunuz hem de vücudunda meydana gelen ağrılar azalır. Bol sıvı alımı tedavi sürecinde çok önemlidir.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?