Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi

Bir annenin en önem verdiği konulardan birisi de çocuklarda tuvalet eğitimi konusudur. Çünkü çocuklarda tuvalet eğitimi bazen çok kolay olsa da bazen oldukça zorlu bir sürece dönüşmektedir. Bu süreçte annenin tutumu, tuvalet eğitimine başlama yaşı, çocuğun bu eğitime verdiği tepki ve kendisini hazır hissetmesi çok önemlidir. Yanlış zamanda ve yanlış bir tutumla başlanan çocuklarda tuvalet eğitimi sürenin daha da uzamasına ve daha zorlu olmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle öncelikle anne bu eğitime hazır olmalı ve istikrarını korumalıdır. Birkaç gün eğitim verdikten sonra olmadığını düşünüp eğitimi yarıda bırakmak bir daha ki eğitim aşamasının daha da uzun olmasına neden olur.

Çocuklarda Tuvalet Eğitimi Ne Zaman ve Nasıl Verilmelidir?

Çocuklarda tuvalet eğitimi çocukların kaslarını kontrol etmeye başladığı dönemde verilmelidir. Çocuk henüz kaslarını kontrol etmeye başlamadan verilen eğitim altına kaçırma, gece alt ıslatma gibi birçok problemi de beraberinde getirir. Kaslarının kontrol etmeye başlayan çocuğun psikolojik olarak da bu duruma hazır olması oldukça önemlidir. Çünkü çocuklar tuvalet eğitimi sırasında kendilerinden bir parça koptuğunu düşünerek bu durumdan korkmaktadır. Çocuğun bu durumu anlayabilecek yetiye sahip olması çok önemlidir. Çocuklarda tuvalet eğitimi genellikle 1.5 3 yaş arasında verilmelidir. Çocuğun psikolojik durumuna göre 2 yaştan sonra da başlanabilir. Fakat 3 yaşına kadar bu süreç tamamlanmalıdır.

Çocuklarda tuvalet eğitimi verirken eğitimi verecek kişi sabırlı olmalıdır. Çocuğun altına kaçırması ya da etrafa tuvaletini yapması karşısında sert tepkiler verilmemelidir. Çocuğu korkutmadan eğitim vermek çok önemlidir. Gece ve gündüz eğitimi aynı anda verilmelidir. Bez bir kere bırakıldığında bir daha beze dönüş olmamalıdır. Çocuklarda tuvalet eğitimini oyuna dönüştürmek işleri daha da kolaylaştıracaktır. Lazımlık veya klozette geçirilen sürede oyunlar oynamak çocuğa kendi başına tuvaletini yapmayı sevdirecektir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Çocuklarda Kardeş Kıskançlığı

Read Next

2019 Monokrom Giyim Modası

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?