Dijital Çağda Anne Baba Olmak

Dijital Çağda Anne Baba Olmak

Günümüz teknoloji çağında anne babaların en çok sorun yaşadıkları konuların başında çocukların teknoloji ile olan ilişkilerini kontrol altında tutmak gelmektedir. Son yıllarda tablet, akıllı telefon ve bilgisayarlar küçücük çocukların bile elinde düşmemektedir. Anne babalar bu durumu kontrol altına almakta oldukça zorlanmaktadır. Eskiden dışarda sosyal hayatın içerisinde yer alan çocuklar artık teknoloji çağı ile birlikte yaşamlarının çoğunu bilgisayar, akıllı telefon ile uğraşarak geçirmektedir. Bu nedenle özellikle dijital çağda anne baba olmak geniş bir bilgi ve ustalık gerektirmektedir.

Teknolojiye aşırı bağımlı olan çocukların gelişimlerinde de ilerleme yerine gerileme olduğu görülmektedir. Bu gerileme özellikle zeka düzeylerinde oluşmaktadır. Dijital çağda anne baba olmak için öncelikle çocukla nasıl iletişim kurulması gerektiğinin çok iyi bilinmesi gerekir. Anne ve babalar çocuklar ağladığında susması için yemek yemediğinde oyalamak için hemen çocuğun önüne telefon gibi cihazları koymaktadır. Bir süre sonra çocuğun ilgisini çekmeye başlayan cihazlar çocuk için bir bağımlılık haline gelmeye başlamaktadır.

Çocuklar mı Teknolojik Cihazlara Merak Sarıyor?

Dijital çağda anne baba olmak büyük bir tedirginlik yaratan durumdur. Bazı anne babalar cihazları çocuğa hiç yaklaştırmazken bazıları da çocuğu teknolojik cihazlara alıştırırlar. Çocuklar durduk yere teknolojik cihazlara merak sarmaz. Mutlaka birinin yönlendirmesi ile merak sarmaya başlarlar. Dijital çağda anne baba olmak konusunda tedirginlik aşırı olmamalıdır. Gerektiğinde çocukla birlikte teknolojiye ayak uydurulması gerekir. Ancak mutlaka bunun kontrollü bir şekilde yapılması gerekir. Özellikle çocuğa belirli bir yaşa kadar teknolojik cihazlar tanıtılmamalıdır. Ancak ister istemez çocuk biraz büyüdükten sonra bu cihazlara merak sarmaya başlayacaktır. Bu durumda da mutlaka bir sınırlama getirilmesi gerekir. Hatta dijital çağda anne baba olmak konusunda teknolojik bilgilere de sahip olunması gerekir. Çocuğun ilgi duyduğu teknolojik cihazlar konusunda takip edilebilmesi için anne ve babanın da bilgi sahibi olması gerekir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Gözenekleri Sıkılaştırmak İçin Doğal Yöntemler

Read Next

Meme Biyopsisi Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?