Mavi Bebek Sendromu

Mavi Bebek Sendromu

Mavi bebek sendromu özellikle son birkaç yıldır adını sıkça duyuran ve genel olarak bebeklerde görülen bir çeşit kalp hastalığıdır. Mavi bebek sendromu denilmesinin ise cildin renk tonlarının maviye yakın olmasıdır. Normalde bebeklerde kırmızıya yakın bir cilt tonu olurken mavi bebek sendromu olan bebeklerde cildin rengi mavimsidir. Bunun nedeni de kalbin kan akışını tam sağlayamaması ve buna bağlı olarak da ciltte morarmaların olmasıdır. Bu morarmalarda maviye yakın bir renk alır.

Mavi Bebek Sendromu Belirtileri

Mavi bebek sendromunda kandaki oksijen seviyesi normalin altında olur. Bu nedenle de kalbe yapılan kan akışında sorunlar ortaya çıkar. Belirtiler farklılık göstermektedir. En genel belirtileri;

  • Yeni doğan bebeklerde vücutta morarma ya da küçük küçük leke oluşması
  • Emzirirken bebeğin çabuk yorulması ve nefes alışverişlerinin çok hızlı olması
  • Parmak uçlarında kollarda şişkinlik
  • Bebeğin kilosunun normalin altında olması ve iştah kaybı
  • Ağlama sırasında nefesin kesilmesi ve morarma

gibi durumlardır. Aslında çok kolay anlaşılabilen bir hastalıktır.

Mavi Bebek Sendromu Tedavi Süreci

Mavi bebek sendromunda en önemli unsur erken teşhistir. Hastalık ilerledikçe vücutta kan akışı daha da azalır ve ölüme bile neden olabilir. Ancak tedavi altına alındığı sürece kan akışının düzenlenmesi daha da kolay olacaktır. Hatta mavi bebek sendromu ilerleyen tıp sayesinde bebek anne karnındayken bile teşhis edilebilir. Ne kadar erken fark edilirse o kadar çabuk tedavi edilir. Doktorun uygun gördüğü takdirde açık kalp ameliyatı gibi cerrahi müdahale yapılabilir. Mavi bebek sendromunda anne ve babalara büyük bir sorumluluk düşmektedir. En çok dikkat edilmesi gereken bebeğin yorulmamasıdır. Özellikle emzirme sırasında yorulduysa devam edilmemeli dinlendikten sonra tekrar beslenme yapılmalıdır. konuyla ilgili uzman hekim tarafından uygulanan tedavi süreci eksiksiz uygulanmalıdır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Yeşil Çayın Şaşırtan Kullanım Alanları

Read Next

2019’ da Sanat ve Modanın Birleşimi: Pop art

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?