Otizmli Bir Çocuğa Sahip Olmak

Otizmli Bir Çocuğa Sahip Olmak

Çocuklarla iletişim her zaman kolay değildir. Ancak bir otizmli çocuk ile iletişim daha da zordur ve çok fazla eğitim, çaba gerektiren durumlardan biridir. Otizmli bir çocuğunuzun olması aslında büyük bir mucizenin de sizin avuçlarınızın içerisine olması demektir. Otizm bir hastalık değildir. Peki otizm nedir? Otizm beyinden kaynaklı davranışsal ve gelişimsel gerilik olarak tanımlanabilir. Otizm sorunun da en önemli unsur çocuğun eğitimidir. Eğer otizmli bir çocuğa sahip iseniz önce sizlerin bu konuda bilgili ve eğitimli olması gerekir.

Otizmde Erken Teşhis  

Otizmli bir çocuğun sıradan bir insan gibi yaşamına devam etmesi ve üstün zekasını kullanabilmesi için en önemli unsur erken teşhistir. Erken teşhis ile çocuğun rehabilitasyon süreci de erken başlayacak ve davranışları dünyayı kavrama şekli daha erken gelişecektir. Erken teşhis olmaması durumunda çocuk yaşıtlarından fazlasıyla geri kalacak ve bu durumun farkına vararak özgüvensiz bir birey olarak yaşamını sürdürecektir.

Otizmde Belirtiler

Otizm belirtileri aslında her çocuk için hemen hemen aynıdır. Genel olarak sabit bir noktaya takılma, dönen cisimleri ısrarla takip etme gibi durumlar otizm belirtisi olabilir. Ancak bu durumların mutlaka süreklilik arz etmesi gerekir. Bazı hareketlerin takıntı haline gelmesi, duymuyormuş gibi yapması, çocuk kendi istemediği sürece dış dünya ile iletişim kurmaması gibi durumlar yine belirtiler arasındadır. Ancak en önemli unsur bulunduğu her ortamda çevrede kimse yokmuş gibi davranılması, etrafta ilgi çekici olan durumların bile çocuğun ilgisini çekmemesidir.

Otizmli Çocukla İletişim

Otizmli bir çocuğa sahipseniz en önemli unsur çocukla iletişimdir. Çünkü her konuda daha hassas aslında oldukça zeki ama bunu davranışlarını toparlayamadığı için dışa vuramayan bir çocuğa sahipsiniz. Bu aşamada mutlaka öncelikle ebeveynlerin iletişim konusunda eğitilmesi gerekir. Doğru iletişim ile toplumda ötekileştirilmeyen yaşıtları gibi sıradan bir birey yaratabilirsiniz.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Çocuk Neden Sinirli Olur

Read Next

Çay Ağacı Yağı ve Faydaları

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?