Sömestr Tatili İçin Tavsiyeler

sömestr

Sömestr tatili için tavsiyeler ailecek keyifli vakit geçirebilmeniz için uygun olan en verimli zamanlardan biridir. Tatilde eğlenmenin yanı sıra kişisel gelişim açısından da bir şeyler yapmak faydalı olacaktır. Bütçenize göre yapabileceğiniz farklı aktiviteler bulunur. Aşağıdaki aktiviteleri inceleyerek size uygun olanları yapabilirsiniz.

1. Kayak yapın.

Sömestr tatili kışa denk geldiği için ailecek kayak yapabilirsiniz. Bu sayede hem yeni bir deneyim edinmiş hem de ailecek keyifli vakit geçirmiş olursunuz. Bütçenize uygun olan kayak merkezlerini belirleyip günü birlik gidebileceğiniz gibi farklı bir şehre seyahat edip bunu kısa bir tatil haline de dönüştürebilirsiniz.

2. Kitap okuma saatleri düzenleyin.

Sömestr tatilinde gününüzün belli bir saatini çocuğunuzla kitap okumaya ayırabilirsiniz. Belirlediğiniz saatte birlikte kitap okuyup okuduğunuz kitaplar üzerine sohbet edebilirsiniz.

3. Birlikte yemek yapın.

Çocuğunuzun sevdiği bir yemeği belirleyip çocuğunuzla birlikte bu yemeği yapabilirsiniz. Yemek yapmanın yanı sıra çocuğunuzla beraber ufak tefek temizlik işlerinizi de yapabilirsiniz. Bu tarz aktiviteler çocuğunuzda sorumluluk alma ve yardım etme bilincinin oluşmasına katkı sağlayacaktır.

4. Spor yapın.

Spor yapmak deyince akla sadece spor salonuna gitmek veya yürüyüş yapmak gelmemeli. Çocuğunuzla beraber evde bir müzik açıp dans ederek veya küçük egzersizleri uygulayarak da spor yapabilirsiniz. Sömestr tatili boyunca her sabah spor yaparsanız tatil günleriniz çok daha verimli geçecektir.

5. Tiyatroya/Sinemaya gidin.

Tiyatro ve sinema hem çocuğunuzun hem de sizin kültür seviyenizin artmasına katkıda bulunan aktivitelerdir. Sömestr tatilinde haftanın bir gününü sinemaya veya tiyatroya gitmek için ayırabilirsiniz.

Bunların yanı sıra çocuğunuzun sömestr tatilinde de ders çalışması gerekir. İlk dönem öğrendiklerini tekrar edip öğretmeninin verdiği ödevleri tamamlamalıdır. Ancak çocuğunuzu ders çalışması için fazla zorlamamanız gerekir. Ödevleri tatil süreci boyunca kısım kısım yapması daha sağlıklı olacaktır.

Yazar: Joker

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?