Televizyon Çocuklar İçin Zararlı Mıdır?

Çocuk yetiştirilirken anne babaların en çok sorun yaşadığı sorunların başında çocukların televizyon ile olan bağı gelmektedir. Televizyon çocuklar için zararlı mıdır? Çocuğun televizyon izlemesinin zararları nelerdir? Gibi sorular akıllarında dolaşmaktadır. Uzmanlar tarafından çocukların televizyon izlemesi çok zararlı olduğunu belirtmektedir. Ancak anne ve babalar çocukların televizyon izleme konusunda yaptığı hataların önüne geçememektedir. Günümüzde çocukların çoğu televizyona bağımlı hale gelmiştir. Ağlayan çocuğun susması için, yemek yemeyen çocuğun yemek yemesi için anne ve babalar çocukları hemen televizyon ekranının karşısına geçirmektedir. Hatta bazı anne ve babalar bunun doğru olduğunu çocuğun renk ve şekilleri öğrenmesi için gerekli olduğunu ileri sürmektedir. Ancak televizyon çocuğun üzerinde bir çok olumsuz etki yaratmaktadır.

Televizyon Çocuklar İçin Zararlı Mıdır

Televizyon İzlemenin Çocuklar İçin Zararlar Nelerdir?

Televizyon Çocuklar İçin Zararlı Mıdır? Sorusuna cevap bulduktan sonra şimdi gelelim bu zararlar nelerdir? Televizyondaki renkler ve sesler çocukların her zaman ilgisini çekmektedir. Özellikle çocuklar reklam izlemeyi çok severler. Televizyonda çocuklar için bazı kanallarda eğitici ve öğretici programlar da vardır. Bunlar çocuklar için faydalı da olsa anne ve babaların buna bir sınır koyması ve çocuğun belirli bir zaman dilimi içinde kısa bir süre izlemesine izin vermesi gerekir. Televizyon izlemek çocukta bir alışkanlık haline gelir ve sosyal hayattan uzaklaşmasına neden olur. Çocuğun çevre ile ilişkisinin azalmasına kendi iç dünyasına kapanmasına neden olur. Çocuğun konuşma beceresini olumsuz etkilemektedir.

Çocuklar televizyonda gördükleri olumsuz bir durumu örnek alarak bunu uygulamaya çalışabilir. Televizyon izlemek çocuğun zeka gelişimini de olumsuz etkilemektedir. Algılama gücünün zayıflamasına neden olmaktadır. Ayrıca çocuğun aşırı televizyon izlemesi gözlerinin bozulmasına da neden olabilir. Televizyon izlemenin çocuğun hem fizyolojik hem de psikolojik yapısı üzerinde olumsuz etkileri vardır.

Anne ve babaların ilk andan itibaren televizyon izleme konusunda hassas davranmaları gerekir. Çocuğu ilk baştan itibaren televizyondan uzak tutmak bu alışkanlığın hiç ortaya çıkmamasını sağlayacaktır.

Anne ve babalara burada çok iş düşmektedir. Çocuklarımızın geleceği için bu konularda daha çok gereken önemi vermelerini önemle tavsiye ediyoruz. Sevgiyle kalın.

Yazar: ugur

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?