Tırnak Yiyen Çocuğa Nasıl Davranmalıyız?

tırnak yiyen çocuklar

Çocukların tırnak yemesi nasıl önlenir? Çocuklarda sıklıkla rastlanan bir durum olan tırnak yeme, kız ve erkek çocuklarında görülmektedir. Özellikle kız çocuklarında rastladığımız bu durum ile başa çıkılabilir ve rahatlıkla bu dönem atlatılabilir. Özellikle fiziksel anlamda uygulanan cezalar karşısında tırnaklarını yiyen çocuklar bu durumu yaşamış oldukları stresi atlatmak adına yapmaktadırlar.

tırnak yiyen çocuklar

Fiziksel Cezaya Maruz Çocuk

Tırnak yeme davranışını sergileyen çocuklar özellikle ebeveynleri tarafından strese uğratılan çocuklar olarak karşımıza çıkmaktadır. Eleştirilen ve sürekli baskı gören çocuk yaşamış olduğu psikolojik travma ile başa çıkmak adına bu davranışı sergilemektedir. Burada ebeveynlere duyarlı olmak düşmektedir. Anne ve babaların tırnak yeme davranışını sergileyen çocuğa karşı daha hassas yaklaşmaları onlar için atacakları ilk adım olmaktadır.

Kız Çocukların da Görülme Sıklığı

Bu davranış kız çocuklarında daha sık görülen bir davranış şeklidir. Ve 3 yaşından itibaren görülmeye başlamaktadır. Bu durum 3 yaşında kendini gösterdiği gibi ergenlik dönemine kadar uzanmaktadır ve yetişkin bir birey halini alıncaya kadar devam etmektedir. Bu konuda araştırma yapan uzmanlar çocuklarda tırnak yeme davranışının ortaya çıktığı dönemlerde ebeveynlerine daha dikkatli davranmalarını önermektedir.

Nasıl Davranmalıyız?

Çocukların tırnak yemesi nasıl önlenir? son ve en önemli başlık. Öncelikle çocukları eleştirmek ve azarlamak bir çözüm değildir. Ebeveynlerin bu durumu anlayarak çocuklarına yaklaşmaları gerekir. Bu davranışın altında yatan nedeni araştırmak ve çocuğu anlamak oldukça önemlidir. Tek başına yapılan bu araştırma sonucunda tatmin olmayan ve tırnak yeme alışkanlığında kurtarılamayan çocuk için bir uzmandan destek almak da yararlı olacaktır. Davranışı sergileyen çocuklar için dikkatlerine başka yöne çekecek etkinlikler düzenlemek de bir diğer çözüm yoludur. Uzmanlar çocukların izledikleri film ve oynadıkları oyunlarında izlenerek takip edilmesini önermektedir. Çocuk korku filmi gibi etkileneceği tür de sahneler den uzak tutulmalıdır.

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Bebekler İçin Pratik Çorba Tarifleri

Read Next

İş Görüşmesinde Renk Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?