Havayı Temizleyen Bisiklet

Havayı Temizleyen Bisiklet


Ülkemizde hatta bütün dünyada hava kirliliği insan sağlığı olumsuz etkileyen durumların başında gelir. Özellikle Çin’ de hava kirliliği insan hayatını büyük tehlike altına aldığından koruyucu maske kullanımı yaygınlaşmıştır. Ayrıca daha kalıcı bir çözüm olan havayı temizleyen bisiklet projesi icat edilmiştir. Ancak bu durum kalıcı olmak yerine daha çok geçici bir çözümdür. Bilim insanları hava kirliliğinden korunmak için gerekli araştırma ve çalışmalara devam etmektedir. Ancak son yıllarda hava kirliliğine kalıcı olarak bir çözüm bulunmuştur.

Makine mühendisliği bölümü öğrencileri tarafından havayı temizleyen bisiklet icat edilmiştir. Bisiklete monte edilen özel filtreler sayesinde havayı temizleyen bisiklet tasarımı ortaya çıkarılmıştır. Bisiklet hareket ettikçe dışardaki kirli hava filtre içerisine çekilmekte ve temizlenerek tekrar dışarı atılmaktadır.

Havayı Temizleyen Bisikletin Kullanımı

Bisiklet kullanım olarak diğer bisikletlerden hiç farklı değildir. Hatta yapılan açıklamalara göre hemen hemen her bisiklette tercih edildiği sürece kullanılabilir. Kullanımı sırasında elektrik tüketimi yapmaz. Ayrıca çevreye de herhangi bir yan etkisi bulunmaz. Aksine uzun yıllardır çözüm aranan hava kirliliği sorununa havayı temizleyen bisiklet çözüm olmuştur. Şu an ki amaç havayı temizleyen bisikletin tüm dünyada kullanımını yaygınlaştırmaktır.

Temizleyen bisiklet kullanımı ne kadar çok artarsa hava kirliliği de azalacaktır. Ayrıca bisiklet spor olarak bir çok kişinin kullandığı bir araçtır. Hem günlük hayat daha zevkli bir hale getirebilir hem de hava kirliliği azaltılabilir. Ancak her icat edilen projede olduğu gibi havayı temizleyen bisiklet projesinin de yayılması ve desteklenmesi zaman alacaktır. Havayı temizleyen bisiklet projesinin yakın zamanda daha çok yayılacağı ve hava kirliliğinin azalmasına yardımcı olmak adına önemli adımlar atılacağı düşünülmektedir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Dermapen Nasıl Uygulanıyor? Kaç Seans Sürüyor?

Read Next

Frida Kahlo Kimdir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?