İlkbahar Gündönümü Doodle!

İlkbahar ekinoksu nedir? ilkbahar gündönümü nedir?

Google ilkbahar gündönümünü doodle olarak yayınladı. Haklı olarak herkes bu ilkbahar gündönümü nedir? Sorusunu sordu ve araştırmaya başladı. Peki nedir ilkbahar gündönümü? Şimdi sizlere ilkbahar ekinoksunu hakkında bilgiler verelim.

Bugün dünyamız için özel günlerden bir tanesidir. Dünyadaki dört mevsimin döngülerinden bir olan ilkbahar ekinoksu bizlere döngülerden birini göstermektedir.

Bahar ekinoksu nedir?

21 Mart ilkbahar gündönümünde ekvatora dik açı ile yani 90 derecelik açı ile düşmektedir. Bu durum karşısında gece ve gündüz birbirine eşitlenmektedir. Kuzey yarım küre ve güney yarım küre aynı anda gündönümüne girer. Bu olay ile birlikte her iki yarım kürede güneş ışınların eşit olarak paylaşılır.

Yılda iki kere gerçekleşen bahar ekinoksu ilkbahar ekinoksu ve son bahar ekinoksu olarak ikiye ayrılmaktadır.

Bu günden sonra güney yarım kürede geceler uzar ve gündüzler kısalırken, Kuzey yarım kürede gündüzler uzar geceler kısalır.  Kutuplar bölgesinde ki değişimde ise güney kutbunda 6 ay gece ve kuzey kutbunda 6 ay gündüzün başlangıcıdır.

Artık yavaş yavaş yaz geliyor diyebiliriz!

Google Doodle nedir?

Google Doodle, Google tarafından hazırlanan belirli süreliğine Google logosu yerine koyulan özel tasarım değiştirilir.

Google bu özelliği ilke olarak 1998 yılında Burning Man Festivali için uygulamıştır. Google doodle için kullandığı ilk aminasyonlu içerikli doodle Isaac Newton için yapılmıştır. Bunun dışında Pac-man için interaktif bir doodle tasarlanmıştır.

0 Reviews

Write a Review

ugur

Read Previous

Beyaz Çay Diyeti

Read Next

G noktası nedir? G noktası Nasıl Uyarılır?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?