Jüpiter’de Yaşam Aranacak!

Jüpiter

Jüpiter’de Yaşam Aranacak!

Bilim adamları tarafından uzayda yaşam arama çalışmaları sürekli devam etmektedir. NASA tarafından uzayda yaşam olduğuna inandıkları alanlardan biri de Jüpiter’ in uydusu olan Europa. NASA tarafından yaşam alanı tespiti için uzay araçları ile çalışmalar yapılmaktadır. Yaklaşık 20 yıl önce Jüpiter’ e gönderilen uzay aracından alınan verilere dayanarak bilim insanları o dönemde bazı durumların gözden kaçtığını ve tekrar çalışmaların başladığını iletmektedir. Bilim insanlarının bu yargıya varmasının nedeni de uzay aracının yaptığı keşif sırasında Europa uydusunun olduğu bölgede su olabileceğine dair bulgulara ulaşmalarıdır.

Jüpiter

Bilim adamlarının bu aşamada hedefleri 2020 yılına kadar gerekli çalışmalarını tamamlayarak Europa uydusuna keşif için uzay aracı göndermektir. Bilim adamları Jüpiter uydusunda yaşam olduğuna dair kesin bilgilere ulaşacaklarını düşünmektedir. Bunu düşünmelerinin sebebi de yaşam olması için en önemli unsur olan su kaynağının olduğu düşünülmesidir. Bu bulgular bilim adamlarının sadece düşüncelerinden kaynaklanmamaktadır. Yapılan araştırmalarda aracın keşif sırasında bir su ya da buhar bulutunun içinden geçtiğinin fark edilmesidir. Şu anda çalışmaların başlamamasının nedeni Jüpiter uydusunda erimeyen buzların olmasıdır. Bilim adamları 2020 yılına kadar bu buzların eriyeceğini ve Jüpiter’ de yaşam bulma ihtimallerinin daha artacağını belirtmektedir. Buzların erimesi ile okyanuslara kadar uzanan bir su kaynağına ulaşmak hedeflenecektir.

Daha önceki yıllarda da teleskop ile yapılan çalışmalar da yine Jüpiter’ de yaşam olabileceğine dair bulgulara ulaşılmıştır. Uzay aracından alınan tespitlerden sonra da bilim insanlarının Jüpiter’ de yaşam olacağına dair umutları daha artmıştır. Aynı zamanda bilim adamları uyduda canlı organizmaların olabileceğini de düşünmektedir. Eğer çalışmalar sonucunda düşünüldüğü gibi okyanus ya da su kaynağına ulaşılırsa uzayda yaşam olma ihtimali artacağı için diğer uydular üzerinde de çalışmalar başlatılacaktır.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?