Ramazan Ayında Kilo Vermek Mümkün mü?

Ramazan ayında kilo vermek

Ramazan ayının gelmesi ile oruç tutacak olan kişilerin en çok dikkat ettiği konulardan biri Ramazan ayında kilo kontrolü sağlamaktır. Oruç tutarken akşama kadar vücut herhangi bir besin almadığından dolayı iftarda tüketilen besinler vücuda direkt kilo olarak geçebilir. Ancak bu durumun önüne geçmek için bazı konulara dikkat etmek gerekir. Ramazan ayında kilo vermek mümkündür. Ancak bu dönemde oruç tutarken zayıflamak yerine daha çok kilo almamaya dikkat edilmesi daha uygun olacaktır.

Ramazan Ayında Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler

Ramazan ayında oruç tutarak kilo vermeye çalışan bir çok insan vardır. Ancak bu çok doğru bir yöntem değildir. Aç kalmak zayıflama için bir etken değildir. Özellikle bu dönemde kilo vermeye çalışan kişilerin mutlaka bir diyetisyen yardımı alması gerekir. Bunun dışında dikkat edilmesi gerekenler;

Ramazan ayında kilo vermek
  • Sahur ve iftarda tüketilen besinlerin çok hafif olması gerekir. Aşırı yağlı, tuzlu ve baharatlı tüketmemeye özen gösterilmelidir.
  • Sahur da kesinlikle beslenme yapılmalıdır. Bazıları zayıflamak için sahur yapmadan oruç tutar. Ancak bu kilo alınmasına neden olan bir durumdur.
  • İftarda oruç açılırken öncelikle hafif bir çorba içilmelidir. Hamur ürünleri çok fazla tüketilmemelidir.
  • Ramazan ayında beslenmeden çok sıvı tüketimine önem verilmesi gerekir. Bu nedenle bol bol su tüketilmelidir. Bağırsak hareketlerinin canlı olması için su tüketimi önemlidir. Kilo alınmasına engel olacak ve zayıflama için olumlu bir etken olacaktır.
  • Ramazan ayında iftardan sonra hemen yatılmamalıdır. Vücut alınan besinleri hazmetmelidir. Bu nedenle yemeklerden sonra spor yapmanız zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Bunlara dikkat edildiğinde hem sağlıklı beslenmiş olursunuz hem de kilo almamanıza yardımcı olacaktır. Ramazan ayında kilo vermek için önemli olan ramazan ayında oruç tutarken en önemli unsur tüketilen besinlerin hazmedilmesidir. Bu nedenle bol su tüketilmeli ve hareket edilmelidir.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?