Spor Sonrası Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Spor sonrası beslenme nasıl olmalıdır

Spor sonrası beslenme nasıl olmalıdır

Spor sonrası beslenme nasıl olmalıdır? Spor yapmak ve hareketli bir yaşama benimsemek hem sağlığınız açısından hem de görüntünüz açısından olumsuz hiçbir duruma izin vermeyen bir aktivitedir. Sporun daha etkili olması ve size istediğinizi vermesi açısından beslenme tarzınızla desteklemeniz gerekmektedir. Fit bir görüntüye sahip olmanızı sağlayan ve enerjinizi yüksek tutacak besin kaynaklarını bir araya getirdik ve spor yaparken kendinize bu besinleri içeren bir liste hazırlamanıza büyük oranda yardımcı olacağını düşünmekteyiz. İşte hem sporu etkili hale getirecek hem de birbirinden sağlıklı sporunuzu destekleyecek besinler;

Muz

Spor yaparken şeker yemekten korkmamalısınız. Ancak şekeri doğal yolda almaya dikkat etmelisiniz. Muz doğal şekeri almanız için iyi bir seçenek olacaktır. Spor yaparken yüksek oranda enerjiye sahip olmanız gerekir. Muz bu enerjiyi yüksek oranda size vererek vücudunuzda çabuk bir şekilde depolanma özelliğine sahiptir ve spor sonrası beslenmede oldukça faydalıdır.

Kuruyemiş

kuruyemiş

Özellikle ara öğün kaynağı olan kuruyemiş şekerinizi dengelemektedir. İçerisinde bol miktarda kalsiyum barındıran kuruyemişler kemiklerinizi güçlendirerek aynı zamanda da enerjinizi yükseltir. Sadece spora destek olarak görülmemelidir ve her dönemde tüketilmesi önerilmektedir. Spor yaparken enerjinizi yükselttiği gibi bağışıklık sisteminizi de güçlendirecek olan besin kaynağımız sizi hastalıklara karşı da koruyarak sporunuzu aksatmamanızı sağlayacaktır

Yulaf ezmesi

yulaf ezmesi faydaları

Yoğun bir antrenman uyguluyorsanız karbonhidrat seçiminize dikkat etmelisiniz. Bunun için kompleks karbonhidrat tüketerek yavaş sindirilen karbonhidratları seçmelisiniz. Tamda bu görevi gören bir besin kaynağı olan yulaf ezmesi sporunuzu destekleyecek güçlü bir besindir. Özellikle kas yapmak isteyenler için önerilen yulaf ezmesi kalorisi düşük ve kas güçlendiren besinler arasında yer alır.

Yumurta

yumurta faydaları

Kemiklerinizin ve kaslarınızın gelişimi açısından en önemli besin kaynağı yumurtadır. İçerisinde yüksek miktarda protein barındıran yumurta sporcuların vazgeçilmez besinidir. İçerisinde vitamin ve mineral değerleri yüksek bulunduğu için vücudunuza gerekli olan çoğu maddeyi salgılar. Özellikle kahvaltılarda tüketilmelidir ve spora hazırlık için vücuda güç kazandırılmalıdır.

Balık

balık faydaları

Spor sonrası beslenme nasıl olmalıdır? Spor yaparken sağlıklı yağ tüketmek gerekir. Balık sağlıklı yağ tüketimini gerçekleştirebileceğiniz ve oldukça faydalı bir besindir. Sezonun ve taze tüketilmesi önerilir ve kas gelişiminizi destekler. Kan şekerinizi düzenler ve enerjik hissetmenizi sağlar. Balık tüketimine spor yaptığınız dönemler de değil her dönem de ağırlık vermelisiniz ve haftada 1 kez mutlaka balık tüketmelisiniz.

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Aç Karnına Su İçmenin Mucizevi Faydaları

Read Next

Kır Düğünü Yapacaklara Önemli Tavsiyeler

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?