Tıp Bayramı

Tıp bayramı

Gece gündüz demeden insanlarımızın yaşam kalitesini yükseltmek ve halkımıza daha sağlıklı bir hayat sağlamak için onurlu ve kutsal bu görevi emekle, sevgiyle, bilgiyle, şefkatle ve çok büyük bir özveriyle yerine getirmeye çalışan tüm sağlık çalışanlarının bilime katkılarını ödüllendirildiği bir anma ve kutlama günüdür. Tıp Bayramı, her yıl Mart ayının 14’ünde kutlanır.

Tıp Bayramı Tarihi

14 Mart 1827’de, 2. Mahmut döneminde Hekimbaşı Mustafa Behçet’in önerisi ile ilk Cerrah hanenin Şehzadebaşı’ndaki Tulumbacı Konağı’nda Tıphane-i Amire ve cerrahhane-i amire adıyla kurulması, Türkiye’de Modern Tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilir. Okulun kuruluş günü olan 14 Mart, “Tıp Bayramı” olarak kutlanmaktadır. İlk kutlama, 1919 yılının 14 Mart’ında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. O gün, tıbbiyr 3. Sınıf öğrencisi Hikmet Bora’nın önderliğinde, Tıp Okulu öğrencileri işgali protesto için toplanmış ve onlara devrin ünlü doktorları da destek vermişti. Böylece Tıp Bayramı, tıp mesleği mensuplarının yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. 1929-1937 yılları arasında 12 Mayıs günü Tıp Bayramı olarak kutlandı. Bu tarih, Bursa’daki Yıldırım Darüşşifasında ilk Türkçe Tıp derslerinin başladığı tarih olarak kabul edildiği için, Tıp Bayramı yapıldı. Ancak zamanla bu uygulamadan vazgeçildi ve yeniden 14 Mart Tıp bayramı oldu.

 1976’dan beri sadece 14 Mart günü değil 14 Mart’ı içine alan bu hafta boyunca kutlama yapılmakta ve bu hafta tıp haftası olarak kabul edilmektedir. Bedenimizi, ruhumuzu, kısacası kendimizi sorgusuz, sualsiz güvenerek emanet ettiğimiz ve bu kutsal görevi layığıyla yerine getiren tüm sağlık personellerinin Tıp Bayramını bizler de burada kutlamak isteriz…

0 Reviews

Write a Review

çilo

Read Previous

Tatlıların Gözdesi İmam Sarığı

Read Next

Karl Marx Kimdir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?