Doğumdan Sonra Rezene Çayı Faydaları

Rezene Çayı Faydaları

Rezene çayı faydaları, doğumdan sonra annelerin yaşadıkları en büyük sorunların başında bebeği emzirmek için yeterli sütün gelmemesi ve bebeklerde gaz sancısı olmasıdır. Bu iki sorundan dolayı anne adaylarının doğumdan sonraki özellikle de 1. Ayları oldukça zor geçer. Anne sütü bebek için ne kadar faydalı olsa da bebekte gaz yapan bir besindir. Ama bebeğinde yine ilk 6 ay mutlaka anne sütü ile beslenmesi gerekir. Annelerin hem sütünün artması hem de bebeğin gaz sancısı için doğumdan sonra rezene çayı kullanılması çok faydalı olmaktadır. Anne sütünün az gelmesinin nedenlerinden biri annede hazımsızlık gibi sorunların olmasına bağlıdır. Doğumdan sonra rezene çayı kullanımı da bu hazımsızlık sorununu çözdüğü için sütün artmasını sağlayacaktır.

Rezene Çayının Anne ve Bebeğe Faydaları

Anne adayları doğumdan sonraki lohusalık denilen dönemde büyük stres altına girmektedir. Bu stresin başında bir bebeğin sorumlulukların yüklenmesi ve bebeğe yeterli olabilme endişesi yatar. Doğumdan sonra rezene çayı faydalarıannenin stresinin azalmasını ve vücudunun rahatlamasını sağlar. Bebeğin anne sütünden aldığı minerallere bağlı oluşan gaz sancısının azalmasına yardımcı olarak bebeğin rahatlamasına yardımcı olur. Doğumdan sonra rezene çayı kullanımı annenin de bebeğin de enfeksiyonlara karşı bağışıklık kazanmasına yardımcı olur. Rezene çayı sadece anne için değil bebek içinde kullanılabilir. Özellikle eczanelerde aşırı gaz sorunu olan bebekler için satılan rezene çayları vardır. Ancak bu rezene çaylarının mutlaka ölçülü olarak verilmesi gerekir.

Rezene çayı faydaları için sadece içilerek de tüketilmeye bilir. Özellikle bebeğin banyo suyuna birkaç dal rezene bitkisi koyularak kokusunun yayılması sağlanır. Bebeğin karın bölgesine masaj yaparak rezene konulmuş su ile yıkanması bebeğin daha ferahlamasını sağlar. Aynı zamanda henüz çok taze olan derilerinin beslenmesine ve nefes almasına yardımcı olur.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?