Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Tüp bebek nasıl yapılır

Tüp bebek nasıl yapılır

Çocuk sahibi olmak isteyen pek çok aile, tüp bebek konusunda toplumda doğru bilinen yanlışlar ve bilinçsiz uygulamalar nedeniyle endişe ya da hayal kırıklığı yaşayabiliyor. Ancak her geçen gün gelişen teknoloji ve aile ile doktoru ile koordineli bir şekilde bu süreci yürütmesi, sağlıklı gebelik elde edilmesini sağlayabiliyor.

Tüp bebek

TÜP BEBEK TEDAVİSİ HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Tüp bebek, çeşitli tedavi yöntemleri ile gebe kalamayan kişiler için laboratuvar ortamında yumurtalıkların spermle döllendirilip tekrar rahmin içine enjekte edilmesi esasına dayanır. Kısaca yardımcı üreme tekniği olarak tanımlanmaktadır. Genellikle bu yöntem, kanalları tıkalı olduğu için sperm ve yumurtalıkların birleşemediği, ileri yaş nedeniyle yumurtlama problemi yaşayan kadınlar da uygulanmaktadır. Ayrıca açıklanamayan kısırlığı, çikolata kisti ve bazı genetik hastalığı olan kadınlara da uygulanabilir. Erkek kısırlığı durumunda ise, son derece ileri teknikler uygulanmaktadır. Sperm yokluğu olan erkek hastaların testislerinden ince iğne aspirasyonu ile alınan spermlerden elde edilen hücreler direkt rahme enjekte edilip kadının hamile kalması sağlanabilir.

ÖNCE TEDAVİ SONRA TÜP BEBEK

Bir kadının gebe kalması için 15 milyon spermi ihtiyaç vardır. Bu rakam 5 milyonun altında olduğu zamanlarda doğrudan tüp bebek tedavisi önerilir. Açıklanamayan kısırlık durumu da günümüzde pek çok çiftte görülmektedir. Bu tabloda doğal yollardan çocuk sahibi olamayıp uzman yardımı almak isteyen çiftlere yapılan tetkiklerde herhangi bir neden saptanmaktadır. Bu durumda genellikle ilk olarak aşılama yöntemi direnmekte, ardından başarı sağlanamazsa tüp bebek yöntemini geçilmektedir.

TEDAVİYE ZAMANINDA BAŞLAMAK ÇOK ÖNEMLİ

Tüp bebek yönteminde başarı oranı kişiden kişiye değişmektedir. Bu aslında yaşla ve yumurta kalitesi ile ilişkili olan bir durumdur. Genç hastaların yumurtalıklarında yumurta sayısı fazla olduğu için tüp bebek tedavisinde başarı oranı daha yüksektir. Yaş ilerledikçe başarı oranı da azalmaktadır. Bu nedenle ne kadar erken yaşta tüp bebek tedavisi yöntemi başlanırsa, başarı oranı da o kadar çok yükselmektedir. Genç çiftler, istemelerine rağmen çocuk sahibi olamıyorlarsa mutlaka bir uzman doktor ile görüşüp bu durumun nedenleri konusunda araştırma yapılmasını sağlamalıdırlar. İleri yaş grubunda bulunan kadınların ise yumurtalıklarında yumurta rezervi yeteri kadar olmadığı için kadın menopoza girerek yumurtlama problemi ile karşılaşabilir. Bu durumda 3 aylık bir tedaviye başlanır. Tüp bebek tedavi yöntemi ile gebe kalanlar normal bir gebelik süreci yaşar. Bu yöntemle gerçekleştirilen gebelik sırasında yapılan işlem herhangi bir olumsuzluk teşkil etmemektedir.

BAŞARISIZ DENEMELER ÇİFTLERİ UMUTSUZLUĞA DÜŞÜNMEMELİ

Tüp bebek tedavisi sırasında bazı komplikasyonlar gelişebilmektedir. Örneğin çok nadir olsa da ilaçların etkisi sonucu yumurtalar aşırı büyüyebilmesi, bazen hiç büyüyememesi veya yumurtalar arasında boyut dengesizliği oluşabilmektedir. Bu durumlarda tedavinin ertelenmesi gerekir. Hastanın durumuna göre doktorun karar vereceği bir sürenin sonunda tekrar tüp bebek denenebilir.

Tüp bebek tedavisi süreci sabır, kararlılık ve profesyonel yaklaşım gerektiren çok özel bir dönemdir. Çiftler bu süreçte birbirine destek olmalı, doktoruna güvenmeli ve tedavinin tüm gerekliliklerini baştan sona yerine getirmelidir.

0 Reviews

Write a Review

çilo

Read Previous

Çocukların Sevgilisi; Süt Dilimi Tarifi

Read Next

Meme Kanseri Belirtileri, Tanısı, Tedavi Yöntemleri

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?