Anne Sütünü Artıran Besinler Nelerdir?

Anne Sütünü Artıran Besinler

Anne sütünü artıran besinler Nelerdir? Bebeğinizin gelişimi için en önemli besin kaynağı olan anne sütünü doğru beslenme düzeni ile artırabilir ve daha rahat geçecek emzirme dönemine tanıklık edebilirsiniz. Yazımızda bebeğinizi ve size rahatlatacak ve bu dönemde sizlere büyük ölçüde yardımcı olacak besin kaynaklarını bir araya getirdik. Beslenme düzeninize bu besinleri ekleyerek bebeğinizin ve sizin daha rahat emzirme dönemi geçirmenizi sağlayabilirsiniz.

Havuç

Anne Sütünü Artıran Besinler

Tam bir vitamin deposu olan havucu emzirme döneminizde sofranızdan eksik etmeyin. Salatalarınıza koyarak tüketebilir ya da atıştırmalık tarzında dilimleyerek tüketebilirsiniz. Havuç suyu seviyorsanız bu şekilde sıvı alabilir ve güçlü vitamin deposu olan havuçtan yararlanabilirsiniz.

Yulaf

Anne sütünün üretiminde önemli rol oynayan maddeleri içerisinde bolca bulunduran yulaf annelerin aradığı besin kaynağıdır. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde etkileri gözle görülür bir şekildedir. Ayrıca enerji ihtiyacınızı karşıladığı için bu dönemde yorgunluk da hissetmemenizi sağlayacaktır. Sağlıklı beslenme rutininize yulafı mutlaka eklemelisiniz.

Yeşil Yapraklı Sebzeler

Emzirme döneminiz de sizlere en çok yardımcı olacak besin kaynağı şüphesiz yeşil yapraklı sebzelerdir. Anne sütünün üretimi için gereken hormonların salgılanmasına yardımcı olan bu sebzeler sütünüzü artırma da önemli rol oynamaktadır. Salatalarınızı bol yeşillikli yaparak ya da isterseniz çiğ şeklinde tüketerek faydalanabilirsiniz.

Bol Su Tüketimi

Anne Sütünü Artıran Besinler

Ne kadar fazla su o kadar süt. Evet yanlış duymadınız su anne sütü üzerinde etkili olan hatta en etkili besin kaynağımızdır. Günde en az 2,5 litre su tüketmeye özen gösterin. Su tüketerek hem yorgun hissetmezsiniz hem de sütünüzün artmasını sağlarsınız. Enerjinizi su tüketerek artırın ve emzirme döneminizi bebeğiniz ile birlikte rahat geçirin.

Hurma ve Kayısı

Anne sütünü artıran besinler, Anne sütü üzerinde bilinen de daha fazla etkisi olan bu besinleri ister taze tüketin isterseniz de kurutulmuş şeklinde tüketin. İçerisinde bol miktar da vitamin bulunduran ve şeker kaynağı bakımından zengin olan bu besinler emzirme döneminiz de size çok yardımcı olacaktır.

Anne sütünü artıran ve bu dönemi rahat geçirmenizi sağlayacak besin kaynaklarını sizler için bir araya getirdik. Doğru beslenerek emzirme döneminizi rahat geçirmek aslında sizin elinizde. Bu dönemde sizi rahatlatacak ve enerjinizi yüksek tutacak besinleri tercih etmelisiniz ve ne yediğinize çok dikkat etmelisiniz.

Yazar: Derya

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?