Doğum Kontrol Hapı Nedir? Nasıl Kullanılır?

Doğum Kontrol Hapı nedir? Nasıl Kullanılır? 

İstenmeyen gebelik için başvurulan ve en yaygın yöntemlerin başında gelen doğum kontrol hapı, gebelikten korunmak adına oldukça güvenilir sonuçlar veren bir yöntemdir. Yaygın ve etkili bir yöntem olan doğum kontrol hapları mutlaka doktor kontrolü altında kullanılmalıdır. Doktor kontrolünde kullanıma başladığında adet döneminin ilk günü alınması gerekir ve mutlaka saatinde alınmalıdır. Doğum kontrol hapları iki şekilde karşımıza çıkar. Bunlar; 

21 Tabletlik Doğum Kontrol Hapı  

Doğum kontrol hapını genel olarak incelediğimizde 21 tabletlik şekilde karşımıza çıkmaktadır. 21 tablet içeren doğum kontrol hapının ilk tabletine adet döneminin ilk günü başlanır. İlk gün hangi saatte alındıysa diğer günlerde aynı saatte alınması tavsiye edilir bu koruyuculuğun artmasını sağlar. 21 tablet bu şekilde tamamlanır ve ardından 7 günlük bir ara verilmesi gerekir. Beklenen hafta içerisinde adet döneminin başlaması beklenmelidir. Adet dönemi gecikse bile verilen 7 günlük aradan sonra yani 8. gün diğer tablete geçilmelidir. 

Doğum kontrol hapına adetin ilk günü başlamak gebelikten korunma durumunu artıracaktır. Eğer adetin ilk günü başlanmadı ise ek korunma yöntemleri de denenerek bu durum desteklenebilir. 

28 Tabletlik Doğum Kontrol Hapı 

Doğum kontrol hapları incelendiğinde karşımıza 28 tabletlik olanlar da çıkacaktır. 21 tabletlik doğum kontrol hapından tek farkı son 7 hapın içerisinde demir ilacı mevcut olmasıdır. Tıpkı 21 tabletlik doğum kontrol hapı gibi uygulanır. İlk hapa yine adetin ilk günü başlanmalıdır. Fakat burada önemli olan detay bu hapların aynı saatte alınması olacaktır. Bu şekilde hapın daha etkili kullanımı sağlanmış olur. Her tablet içerisinde ki haplar aynı görevi gördüğü için belli bir sırası yoktur. Düzenli kullanımda etkisi kanıtlanmıştır. 

Yazar: Derya

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?