Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?

Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır? 

Doğum sancısı hamileliğin 22. Haftasından itibaren kendini daha sık göstermeye başlar. Kasılmaların artması ile birlikte daha çok sancı hissedilmesi normaldir. Bu kasılmalar rahim kaslarının kasılması sonucu oluşmaktadır. Bu sancıların anne adaylarını korkutmasının sebebi ise anlamayıp evde doğururum korkusudur. Burada yalancı sancıyı normal sancıdan ayırt etmek gerçeği ortaya çıkmaktadır.  

Gebeliğin ilk zamanlarda rahimin büyümesine bağlı sancı hissedilmektedir. Bu sancılar hafif ve sürekli hale gelir. Ancak bu dönemde meydana gelen sancılar yalancı sancı olarak bilinmektedir. Yalancı sancı yaşanması çok normaldir ve bazen erken doğum habercide olabilmektedir. 

Hissedilen Her Sancı Doğum Sancısı mıdır? 

  • Doğum sancısı içerisinde meydana gelen yalancı sancıların en büyük özelliği düzensiz şekilde meydana gelmesidir.  
  • Oluşan sancı sıklığı ve ağrı şiddeti farklılık göstermektedir. Burada anne adaylarının sancılarını düzenli bir şekilde takip etmeleri gerekmektedir.  
  • Yalancı sancı hissedildiğinde uzanıp dinlenmek, bol su içmek ya da ılık bir duş almak sancının hafiflemesini sağlayacaktır.  
  • Düzenli şekilde takip edilen sancıların şiddetinde artış gözlemlendiğinde mutlaka uzman doktora kontrole gidilmelidir.  
  • Doğum sancısı özellikle bel çevresinde ağrıya sebep olmaktadır. 
  • Doğum sancısı 5 dakikada 1, 10 dakikada 3’er kez hissedilir ve zamanla ağrı şiddetlenir. 
  • Gerçek doğum sancısı oksitosin hormunun yardım etmesiyle birlikte rahim kasılmasına sebebiyet verir ve regl ağrısı yaşanırcasına kıvranılır. Bu ağrı şiddetine dayanılmayacak bir hale gelinir ve bu durumda tek yol hastaneye gitmek olacaktır. 

Doğum sancısını anlamak için hamileliğin ilk döneminde hissedilen düzensiz ağrıların takip edilmesi gerektiğini söyledik. Ağrıları birbirinden ayırt etmek adına gözlemleme yapmakta büyük yarar olacaktır.  

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Ergenlikte Cinsellik Süreci 

Read Next

Salonlarda Yeni Moda TV Ünitesi

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?