Epidural Doğum Nedir? Ağrısız Doğum Nedir?

ağrısız-doğum-nedir

Anne olmak isteyen her kadının korktuğu etkenlerin başında doğum sancısı gelir. Ancak ilerleyen teknoloji sayesinde önemli bir buluş olan epidural yani ağrısız doğum gerçekleştirilmektedir. Epidural doğum nedir? Ağrısız doğum nedir? gibi sorular aklına takılabilir. Epidural doğumda anestezi uzmanı tarafından anne adayının bel kısmından lokal anestezi işlemi yapılır. Hamilelik dönemi kimi kadınlar için zor geçer. Her bireye göre ağrıların azalma süresi değişebilir. Ancak genelde ortalama 5 dakika içerisinde sancılar azalmaya başlar. Epidural doğumda anne adayı sancı hissetmez. Ama doğumun başlamasına bağlı oluşan kasılmaları mutlaka hisseder. Bu nedenle doğumun tamamlanması için kasılmalara göre davranabilir. Epidural doğum anne adayının doğum esnasında yaşadığı tedirginliğin de azalmasına yardımcı olmaktadır. Epidural doğum sayesinde anne adayı ağrısız bir şekilde doğum yapabilir.

Epidural (Ağrısız) Doğumun Avantajları Nelerdir?

epidural doğum nedir

Epidural doğumun avantajları;

  • Anne adayı ağrı çekmediği için doğumu kontrol edebilir ve bebeğin ilk dünyaya geliş anına her hangi bir stres altında kalmadan yardımcı olur.
  • Bazı doğumlar uzun sürer. Sancı çekerek doğum yapanlarda bu durum doğumun risk altına girmesine neden olur. Epidural doğumda anne adayı sancı çekmediği için dinlenme imkanı bulabilir.
  • Doğum sonrası anne adayı ağrı çekmediği için daha dinç olur ve daha kısa sürede ayaklanabilir.
  • Doğumda doğum sırasında bir sorun olması halinde anne adayının sezaryene alınması gerekirse ek bir işlem yapılmadan kolay bir şekilde sezaryene alınabilir.

Epidural doğum nedir? Anne adayları için büyük bir kolaylıktır. Anne adayının kolay bir şekilde doğum yapmasına ve bu süreci sorunsuz atlatmasına yardımcı olur. Ağrısız doğum gibi bir buluş varken anne adayının uzun süre büyük bir ağrı çekerek doğum yapmasına gerek yoktur. Özellikle annenin doğum anına konsantre olması bebek ile arasındaki bağın ilk andan itibaren güçlü olmasını sağlar.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Anneler Günü Ne Zaman?

Read Next

Defne Yaprağı Faydaları nelerdir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?