Gebelikte Beslenme

Gebelikte Beslenme

Gebelik süreci her kadının hayalini kurduğu, heyecanla gün saydığı bir süreçtir. Bu dönemde anneler ve babalar heyecanla bebeklerinin gelmesini beklerken aynı zaman da yoğun bir hazırlık içerisine girerler. Her şeyin en iyisini ve en kalitelisini almak için gayret ederler. Fakat hepsi bununla kalmamalıdır. Bebek doğduktan sonra ona en iyi imkanları sunmaya çalışırken anne karnındayken de aynı imkan sunulmalıdır. Bunun için ise gebelikte beslenme en önemli etkendir. Gebelikte beslenme bebeğin hayata tutunmaya çalıştığı aşamada çok önemlidir. Gebelik süresince ne kadar kaliteli beslenilirse bebekte dünyaya o kadar sağlıklı gelir.

Gebelikte Nasıl Beslenilmelidir?

Gebelikte beslenme, çok dikkat edilmesi gereken bir konudur. Sağlıklı beslenen bir annenin bebeği sağlıksız beslenen bir annenin bebeğine göre daha az hasta olur ve bağışıklığı daha güçlü doğar. Gebelikte beslenmenin ilk kuralı, anne ve bebeğe zarar verecek her türlü gıda maddesinden uzak durmaktır. Çiğ et, sigara, alkol, hazır ve paketlenmiş gıdalardan özellikle uzak durulmalıdır. Bu şekilde beslenmek bebeğin anne karnında sağlıksız gelişmesine neden olur. Hatta erken doğum, düşük gibi sorunların ortaya çıkmasında gebelikte beslenmenin oldukça önemli bir yere sahiptir.

Hamile kalmayı planlayan bir anne adayı sadece hamilelikte değil hamile kalmayı düşündüğü andan itibaren beslenmeye dikkat etmelidir. Çünkü bebek hamileliğin ilk 3 ayında annenin depolarından beslenir. Daha sonraki süreç ise gebelik dönemindeki beslenmedir. Anne adayı gebelik süresince mutlaka süt ve süt ürünleri tüketmelidir. Meyve ve sebze günlük beslenme listesinde yer almalıdır. Düzenli olarak et ve balık tüketilmelidir. Gebelikte beslenme de protein çok önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle iyi pişmiş yumurta sabah kahvaltılarında yer almalıdır. Ceviz, fındık gibi kuruyemişler hem anne hem de bebek için çok faydalı olacaktır.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Gebelikte Bebeğe Kilo Aldıran Besinler

Read Next

2019 Kışının Yeni Starı Pelerin

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?