Hamile Kalmak İsteyenlere 8 Tavsiye

Hamile kalma için yapılacaklar

Hamile kalmak için yapılacaklar, şüphesiz ki her kadının en özel isteğidir. Hamile kalma süreci oldukça sabır gerektiren bir süreçtir. Bu nedenle hamile kalmak istiyorum diyen her anne adayının bu süreci hızlandırmak ve hamile kalma şansını artırmak için uygulayabileceği bazı maddeler vardır.

Hamile kalmak isteyenlere tavsiyeler

Korunmayı Bırakın

Bir yıl boyunca düzenli ve korunmasız ilişki yaşayan çiftlerin %84’ünün hamile kaldığı görülmektedir. Bu nedenle hamile kalmak istiyorsanız, her ay 2 ile 3 günde bir ilişkiye girmeniz gebe kalma şansınızı yükseltecektir. Uzmanlar bir ilişkinin kadının yumurtladığı günler ünlülere denk gelebilmesi için düzenli bir cinsel ilişkiye ihtiyaç duyulduğunu belirtmektedir. Bu nedenle sadece belirli günlerde değil ay boyunca düzenli cinsel ilişki yaşamanız gerekir. Bu spermin daha kaliteli olmasına da yardımcı olacaktır.

Adet Döngünüzü Takip Edin

Ay boyunca düzenli cinsel ilişkiye girmiyorsanız dahi adet döngünüzü bilmeniz hamile kalma şansınızı yükseltecektir. Yumurta genellikle ayda bir adet döngünüzün 14. gününde en verimli hale ulaşır. Böylece hamile kalma ihtimaliniz bu dönemde daha çok artmaktadır. Hamile kalmak istiyorsanız bu süreyi en iyi şekilde değerlendirmeniz gerekir.

Folik Asit Tüketin

Hamile kalmayı düşünen kadınların her gün 400 mcg folik asit takviyesi alması önerilir. Ancak Çölyak ya da şeker hastası olanların bu takviyeyi doktor kontrolünde alması gerekir. Folik asit takviyesi hamilelik öncesi hazırlık süreci olarak bilinmektedir. Bu nedenle folik asit kullanımına özen göstermeniz hem hamilelik öncesini hem de hamilelik dönemini sağlıklı bir şekilde geçirmenizi sağlayacaktır.

Doğum Kontrol Haplarını Bırakın

Hamile kalmayı planladığınız andan itibaren doğum kontrol haplarını bırakın. Doğum kontrol hapını bırakmanızdan yaklaşık bir 2 hafta sonra yeniden doğurganlık işleviniz normale dönecektir.

Doktor Kontrolünde Hamile Kalın

Hamile kalmak istiyorsanız doktor kontrolünden kaçınmayın. Doktor kontrolü ile hamileliğinizi başlatmanız, düşük riskinizin azalmasını sağlayacaktır. Ayrıca gebeliğinizi etkileyecek diğer sağlık problemleri de ortadan kalkacaktır.

Hamile kalmak için yapılacaklar

Stresten Uzak Durun

Hamile kalmak isteyen anne adaylarının psikolojisinin de bu duruma hazır olması gerekir. Bu nedenle anne adaylarının sakin ve stressiz bir dönem geçirmesi gerekir. Stresli bir süreç geçiren çiftlerin cinsel ilişki sonrasında hamile kalma ihtimali oldukça düşüktür.

İlaçlarını Gözden Geçirin

Kullandığınız bazı ilaçlar adet döngünüzün ve kadınlık hormonlarının dengesini bozacağından bu ilaçları tekrar gözden geçirin. Ancak ilacı bırakıp bırakmamak konusunda mutlaka bir uzmana danışın.

Sigaradan Kurtulun!

Sigarayı Bırakın

Hamile kalmak için yapılacaklar listesinde son nokta anne adaylarının yapması gereken en önemli madde ise sigarayı bırakmak olacaktır. Sigara sadece sağlığı etkilemekle kalmayıp doğurganlığınızı da olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle hamilelik planladığınız andan itibaren sigarayı bırakmanız önerilir.

0 Reviews

Write a Review

Joker

Read Previous

Evde Saç Boyamak İsteyenlere 8 Tavsiye

Read Next

Pirinç Maskesi Nedir?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?