Hamilelikte 1. Hafta

HAMİLELİĞİN 1. HAFTASI

Hamileliğin 1. haftası 40 haftalık gebelik sürecinin ilk aşaması hamileliğin 1. Haftasıdır. Bu evre aslında daha tam hamile olduğunuzun kesinleşmediği dönemdir. Aynı zamanda anne ve baba adaylarının en heyecanlı dönemidir. Hamileliğin 1. Haftası içerisinde herhangi bir fizyolojik değişiklik görülmez. Hatta bu dönemde yapılan gebelik testleri negatif bile çıkabilir. Çünkü henüz tam anlamı ile bir gebelikten söz edilemez. Bu evre daha çok adet döneminizin geciktiği ilk dönemdir. Gebelik adet gecikmesinin 2. Haftasında tam olarak kesinleşmektedir. Bu dönemde gebelik yapılan ultrason izlemelerinde bile görülmeyebilir. Ancak bir hafta sonra gebelik kesinlik kazanacağı için ve anne adayının henüz karnında bir kan pıhtısı olduğu için çok dikkat edilmesi ani hareketler yapılmaması ve özellikle ağır kaldırılmaması gerekmektedir.

1 HAFTALIK HAMİLELİK BELİRTİLERİ

  • En belirgin belirti adet döneminin gecikmesidir. Bu dönemde 1 haftalık adet gecikmesi vardır.
  • Sürekli idrara çıkma gibi durumlar görülebilir.
  • Anne adayının başında ağrı ve ağırlık gibi durumlar görülebilir.
  • Yorgunluk ve sürekli uykusuzluk görülür.
  • Karın bölgesinde ağrı ve sırt bölgelerinde ağrı, kasılma gibi durumlar yaşanır.
  • Adet döneminde görülen şişkinlik, karın sancısı gibi durumlar görülür. Bu belirtiler çoğu zaman anne adayı tarafından adet döneminin yaklaştığı süreç sanılabilir.
  • Göğüslerde şişkinlik ve ağrı görülür.

HAMİLELİĞİN 1. HAFTASINDA BESLENME

Hamileliğin 1. haftası gibi her aşamasında beslenme büyük önem taşır. Ancak en önemli evre 1. Haftadır. Anne adayının eğer gebelik şüphesi varsa mutlaka sigara, alkol gibi zararlı maddelerden uzak durması gerekmektedir. Bu dönemde özellikle ilaç kullanımından uzak durulması gerekmektedir. Mümkün olduğu sürece ağrı kesici dahi kullanılmamalıdır. Hamilelik döneminde en önemli mineral anne adayının demir mineralidir. Demir minerali için anne adayına doktor tarafından takviye vitaminler verilecektir. Ancak 1. Hafta daha henüz gebelik olmadığı için anne adayının demir minerali yüksek besinleri tüketmesi gerekmektedir.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?