Hamilelik Döneminde Kanama Neden Olur?

Hamilelik Döneminde Görülen Kanamaların Nedenleri

Hamilelik Döneminde Kanama, Hamilelik döneminde bir takım reaksiyonlara bağlı olarak anne adayında kanama görülme olasılığı olabilir. Bu kanamalar her zaman düşük nedeni değildir. Ancak bu da kanamaların göz ardı edilmesi anlamına gelmemelidir. Hamilelik döneminde görülen kanamaların nedenleri;

  • Özellikle ilk aylarda anne adaylarında kanama görülme oranı yüksektir. Bunun nedeni bebeğin anne karnında rahim içine yerleşmek için hareket etmesidir.
  • Hamilelik döneminde anne adayının ani hareketleri rahim kasılmasına neden olabilir. Bu da yine kanama olma oranını arttırmaktadır.
  • Anne adayında servikal yetmezliği yani rahim ağzı yetmezliği olması da kanama olmasına neden olmaktadır. Özellikle bu durumdan dolayı oluşan kanamalar ciddi sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Servikal yetmezliği olan anne adaylarının rahim ağzı uzman yardımı ile tıbbi müdahale yapılarak dikilmektedir.
  • Bebeğin eşinin önde olması da hamilelik kanamalarının nedenlerindendir.
  • Yine bebeğin yaşamasını sağlayan plasentanın anne adayının rahminden ayrılması da kanama olmasına neden olmaktadır. Bu kanama çok acil kontrol altına alınmalıdır.

Hamilelik Döneminde Kanamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik döneminde kanama görülmesi durumunda ilk yapılması gereken doktora başvurulmasıdır. Bunun dışında anne adayı tarafından da kanamanın kontrol altına alması için kanamanın ne sıklıkla olduğu ya da ne kadar uzun sürdüğü takip edilmeli doktora bu yönde doğru bilgileri iletmesi gerekmektedir. Ayrıca anne adayında idrar yollarında enfeksiyona bağlı olarak oluşan kanamalarda görülebilir. Bu da yine bebeği olumsuz etkileyebilecek hamilelik kanamalarından değildir. Tüm bu durumlara bağlı olarak her aşamada kanama olması durumunda mutlaka bir uzmana danışılması büyük önem taşımaktadır. Ancak anne adayının sakinliğini koruması yaşanılan her kanamanın düşük nedeni olmadığı bilincine varması önemlidir. Anne adayının stres altına girmesi de kanamanın artmasına ve kontrol altına alınmasının zorlaşmasına neden olabilmektedir.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?