Hamilelikte 16. Hafta

Hamilelikte 16. Hafta

Hamilelik süreci birçok kadının hayalini kurduğu ve sorunsuz olarak tamamlamayı hayal ettikleri bir süreçtir. Bebek bekleyen anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan birisi bebeklerinin cinsiyetidir. Bebeğin cinsiyetinin öğrenildiği süreç annelerin ve babaların hazırlıkları hızlandırdığı dönemdir. 16. hafta hamilelikte ise bebeğin cinsiyeti kesin olarak öğrenilmiştir. Daha erken dönemlerde cinsiyet öğrenilmiş olsa da kesin sonucun öğrenilmesi bu haftaya denk gelir. Bu haftada bebek biraz daha büyümüştür anne ise hareketleri hissetmeye başlamıştır. Artık bebeğinizin varlığını size kendisi hissettirecektir. Size verdiği tepkiler ile ben buradayım mesajını gönderecektir.

16. Haftada Bebeğin Gelişimi

Haftalık hamilelik takibi yapan anneler için verilen bilgiler ışığında bebeğinizin durumunu öğrenebilir ve gelişim sürecini bu şekilde takip edebilirsiniz. Bu haftada bebeğiniz artık size bir takım mesajlar vermeye başlar. Tabi ki bu her anne de ve her gebelikte aynı değildir. Bazı anneler bebeklerinin hareketlerini daha geç hissetse de genel olarak anneler bu dönemde kanat çırpması, titreşim, gaz baloncuklarının hareket etmesi gibi düşünürler. Bu dönemde bebek ve hareketleri ultrason ile net olarak izlenebilir durumdadır. Bu haftada bebeğinizin size mesaj gönderdiği elleri parmakları ve bacakları oluşmuştur. Hatta parmaklarının ucunda tırnakları da belirginleşmiştir. Sizde bu haftalarda bebeğinizin daha da büyümesi ile onu daha çok hissetmeye başlayacaksınız.

16. Haftada Annede Meydana Gelen Değişiklikler

Bu hafta artık annelerin karnım ne zaman büyüyecek sorusunun cevabını aldıkları haftadır. Annelerin karnı artık hamile olduklarının anlaşılacağı oranda büyümeye başlamıştır. Bu hafta da büyüyen karnınız artık sizin sırt üstü ve yüz üstü yatmanızı engelleyecektir. Zaten bebeğin annenin damarlarından yeteri kadar beslenmesi için yapılmaması gereken bir davranıştır. Annede büyüyen karnı ile birlikte kilo almaya başlamıştır. Göğüs ve basenlerde büyümeler belirginleşmiştir. Annelerin hamileliklerini öğrendikleri ilk andan itibaren başlayan mide bulantıları tamamen ortadan kalmıştır ya da çok büyük ölçüde azalmıştır. Anne artık bebeğin hareketlerini hissetmeye başlamıştır. Bebek ile anne arasındaki bağ daha da güçlü bir hale gelmiştir.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?