Hamilelikte 2. hafta

HAMİLELİĞİN 2. HAFTASI

Hamileliğin 2. Haftası gebeliğin klinik testlerle kesinleştiği ancak annede henüz fiziksel gelişmelerin olmadığı dönemdir. Anne adayında fiziksel değişiklikler olmasa bile aşırı derecede hamilelik hormonları salgılanmaya başlamıştır. Bu dönemde bazı anne adaylarında gebelik kesinlik kazanmamış olabilir. Ancak genel olarak kesinlik kazandığı dönemdir. Bu süreçte yumurta döllenme sürecinde olduğu için hekimler tarafından bu süreçte gebelik sürecinden sayılmaktadır. Bu dönemde hücreler birleşerek embriyoyu oluşturur.

2 HAFTALIK HAMİLELİK BELİRTİLERİ

  • Gebeliğin 2. Haftasında anne adayında hormon değişikliklerine bağlı olarak belirtiler görülür. Hamilelik hormonları bu dönemde yoğun olarak salgılanır.
  • Anne adayında aşırı derecede vajinal akıntı görülür.
  • Anne adayında mide bulantılarının başladığı dönemde bu dönemdir. Aşırı bulantı olur. Ancak kusma belirtileri daha sonraki evrelerde görülür.
  • İştahsızlık ve ağızda tatsızlık gibi durumlar görülür.
  • En önemli belirti göğüslerde ağrıdır.
  • Aşırı yorgunluk ve sinirlilik hali görülebilir.
  • Yine kas ağrıları, sırt bölgelerinde ağrı da görülebilir.

HAMİLELİĞİN 1. HAFTASINDA ANNE ADAYININ DİKKAT ETMESİ GEREKENLER

Anne adayının bu dönemde dikkat etmesi gereken en önemli unsur vücudun vitamin seviyesinin yüksek olmasıdır. Bu dönem gebelik başlangıcı içerisinde sayılsa bile doktor henüz ek vitamin takviyesi veremez. Bu takviyenin yapılması için biraz daha zaman geçmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu dönemde anne adayına büyük sorumluluk düşmektedir. Bunu da aldığı besinler ile sağlayabilir. Anne adayı kalsiyum oranı yüksek besinler tüketmesi gerekmektedir. Bu süreçte bol bol taze yeşillik tüketmesi gerekmektedir. En önemlisi de sigara ve alkolden uzak durulmasıdır. Anne adayının bu süreçte çok fazla moral ve motivasyona ihtiyacı vardır. Son yıllarda düşük nedenleri daha çok stres kaynaklıdır. Anne adayı bu dönemde stresten kesinlikle uzak durmalıdır. Bebeğin sağlığı için her konuda özverili davranması gerekmektedir

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?