Hamilelikte 38. Hafta

Hamilelikte 38. Hafta

Annelerin sabırsızlıklarının arttığı artık haftaları değil günleri saymaya başladıkları sürece girilmiştir. Bu haftadan sonra her an doğum gerçekleşebilmektedir. Bu haftada dünyaya gelen bebekler genellikle bir problem yaşamadan anneleri ile birlikte hastaneden taburcu olabilirler. Bu hafta annelerin mis kokulu bebeklerini kucaklarına alma zamanı gelmiş olabileceği için her an hazırlıklı olmaları gerekiyor.Bebek odasından minicik kıyafetlere kadar her detay özenle ve zevkle hazırlanmış ve bu hazırlıkların bu hafta tamamlanmış olması minik misafiri beklemek için günlerin sayılmaya başlamış olması gerekir.

38. Haftada Bebek Ne Durumdadır?

Bu haftada bebek artık gelişimini tamamlamış ve dünyaya gelmeye hazırdır. Bu hafta dünyaya gelen bebek 40 haftayı tamamlayan bebekler gibi gayet normal bir şekilde yaşama adım atarlar. Bu hafta bebeğin kilosu 2.500 gram ile 3.000 gram arasındadır. Boyu ise artık yeteri kadar uzamış ve ortalama 50 cm uzunluğuna ulaşmıştır. Bebeğin hayati fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için gerekli bütün organları gelişimini tamamlamış durumdadır. Bu hafta bebeğin hareketleri azalmaya başlamıştır. Bunun sebebi ise bebekte bir sağlık problemi olması değil büyüdüğü için artık yerinin dar gelmeye başlamasıdır. 38. Hafta hem bebek için hem de anne için sık takip yapılması gereken bir haftadır.

38. Haftada Annedeki Değişimler Nelerdir?

Bu hafta artık anne içinde son hazırlıkların yapıldığı haftadır. Anne göğsü bebeği emzirmek için hazır duruma gelmiştir. Annenin göğsünden süt öncesi gelen sarı sıvı salgılanmaya başlar. Bu bebeğin ilk aşısı niteliğinde olan süttür. Bu sıvının sıkılmaması gerekir. Bu hafta annenin artık rahatsızlık seviyesinin tavan yaptığı haftadır. Büyüyen karın uyumayı engeller. İdrar torbasına olan baskıdan dolayı tuvalete çıkma sayısında büyük bir artış vardır. Artan ağırlık annenin bel ve kalçalarına baskı yaptığı için ağrı düzeyi büyük ölçüde artar. Bu hafta annenin cilt lekelerinin kılcal damarların arttığı ve belirginleştiği dönemdir. Anne de her an doğuma hazır durumda olmalıdır. Artık gün gün hamilelik takibinin yapıldığı süreç başlamıştır

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Hamilelikte 16. Hafta

Read Next

Kış Bahçesi modelleri

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?