Hamilelikte 4. Hafta

Hamilelikte 4. Hafta

Hamilelik her kadının en büyük hayalleri arasında yer almaktadır. Bazı bebekler habersiz gelirken bazıları planlıdır. Planlı olan hamilelik süreçlerinde anneler günleri saymaya başlar. Hamileliğin en önemli aşamalarından birisi de hamileliğin 4. haftasıdır. Bu haftada anne bebeğinden haberdar olacaktır. Muhtemelen annenin adet dönemi gelecektir ve anne adet olmadığı için hamile olduğunu düşünecektir. Yaptığı testler sonucunda ise mutlu haberi muhtemelen bu haftalarda alacaktır.

4. Haftada Anne Karnındaki Bebek

Bu dönem hamilelik için en önemli dönemlerden birisidir. Çünkü bebek artık döllenmiştir ve anne rahmine tutunmaya çalışır. Bebeğin aslında bebek değil de embriyo durumunda olduğu süreçtir. Plasenta bebekten ayrılarak onu anneye bağlayan bir bağ olacaktır. Bebek bu haftada bir nokta kadar küçüktür. Bu süreçte asıl oluşum bebeği saran keselerde olmaktadır. Bu hafta bebeğin 9 ay boyunca içinde gelişeceği su dolu kesenin oluştuğu haftadır. Anneler hamile olduklarını öğrendikleri ilk andan itibaren hamilelik takibine başlarlar. Bebeğin embriyo olduğu bu süreç bebeğin ilerleyen dönemlerdeki gelişimi için hazırlık yaptığı katmanlardan oluşmaktadır.

4. Haftada Annedeki Değişimler

Hamilelik sürecinde olan anneler hemen karınları şişsin bebekleri bir an önce büyüsün ve dünyaya gözlerini açsın isterler. Hamilelik başladığı andan itibaren annede birtakım değişiklikler yaşanmaktadır. Fakat bu değişiklikler daha çok hormonal değişiklerdir. Yani bu dönemde görüntü itibari ile hamile olduğunuz anlaşılmaz. Bu dönem de annenin bebeğini daha iyi geliştirmesi için kan üretiminde artış olacaktır. Çünkü bu dönem bebeğin annenin kanından beslendiği dönemdir. Bu nedenle anne beslenmesine çok dikkat etmeli ve zararlı alışkanlıklardan kesinlikle uzak durmalıdır. Bu dönem kan üretimi arttığı için kalp atış hızı artacaktır. Anne rahminde bulunan damarlar bebeği beslemeye hazırlanır. Göğüslerde dolgunluk hissi de yine bu dönemin belirtileri arasındadır.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?