Hamilelikte 7. Hafta

Hamilelikte 7. Hafta

Bebeğin gelişmesinin hızlandığı dönem 7 haftalık gebelik dönemidir. Bu evrede bebeğin büyüklüğü nohut kadar olsa da yüz hatları belirginleşmeye başlamaktadır. Kol ve bacak kısımları tomurcuk gibi belirgin olmaya başlamaktadır. Tabi ki bu gelişim ve belirtiler anne adayı ve bebeğe göre farklılık göstermektedir. 7 haftalık gebelik döneminde iken bazı anne adayları hamile olduğunu dahi bilmiyor olabilir. Ancak bu evre bebeğin geliştiği ve hamileliğin ilerlediği aşamadır. Bebeğin boğaz kısmındaki gelişmeler de hızla başlamaktadır. Bu dönemde bir çok gelişme derinin altında olmaktadır. Zamanla daha belirgin hatlar oluşmaktadır. Ayrıca iç organların oluşması da 7 haftalık gebelik döneminde başlamaktadır. 

Hamileliğin 7. Haftasında Annedeki Değişimler

Anne adayları için 7 haftalık gebelik döneminde kusma, baş dönmesi gibi belirtiler belirgin olarak yaşanmaktadır. Bebekteki gelişmelerin hızlanmaya başladığı dönem olsa dahi anne için gebeliğin henüz başlangıcıdır. Anne adayı 7 haftalık gebelikdöneminde sık sık idrara çıkmaktadır. Aşırı derecede halsizlik sorunu yaşayabilmektedir. Bu dönemde çok fazla kilo alınmamaktadır. Karın bölgesinde çok fazla büyüme görülmez. Bebeğin bu dönemde beyni de gelişmeye başlar. Ödem oluşma sorunu 7 haftalık gebelik döneminde de sık sık yaşanmaktadır. Özellikle el ve ayaklarda şişkinlik sorunu yaşanmaktadır. Bu dönemde anne adayının yaşayabileceği en önemli sorun tansiyon sorunudur. Tansiyon ya çok düşük ya da yüksek olabilir. Yani tansiyonda dengesizlik söz konusudur.

Hamileliğin 7. Haftasında Beslenme

Bebeğin gelişiminin kesin olarak başladığı dönem olduğu için 7 haftalık gebelik dönemi anne adayının beslenmesine en çok dikkat etmesi gereken dönemdir. Sigara kullanan anneler kesinlikle sigarayı bırakmalıdır. Mutlaka bol bol kalsiyum ve demir minerali içeren besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Bu dönemde ilaç kullanılmamasına özen gösterilmemelidir. Hamilelik döneminde kullanılan ilaçlar bebeğe zarar verebilmektedir. İlaç kullanılması zorunlu olan durumlarda mutlaka doktor kontrolü ile ilaç alınmalıdır. Mide bulantısı, halsizlik, kusma gibi sorunlar için doktorlar da genellikle ilaç tavsiye etmemektedir. BU dönemde anne beslenmesine dikkat ederek bu sorunları aşabilir. 

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?