Hamilelikte Düşük Nedenleri

Hamilelikte Düşük Nedenleri

Gebelik süreci anne adayının en hassas olduğu ve en dikkatli olması gerektiği dönemdir. En ufak bir yanlış ya da bazı sağlık sorunları gebeliğin düşük ile sonlanmasına neden olabilir. Özellikle son yıllarda çoğu gebelik sorunlu olmaktadır. Gebelikler düşükle sonuçlanmakta ya da bir takım sağlık sorunları nedeni ile gebe kalınamamaktadır. Halk arasından eskiden böyle miydi? Gibi yaklaşımlar oldukça fazladır. Ancak bu karşılaştırma çok yanlıştır. Günümüzde radyasyon oranı artmış durumdadır. Ayrıca besinlerin çoğu inorganik besinlerdir. Eski çağlarda köy yerlerinde bütün besinler organik olarak tüketilmektedir. Bu durumların günümüz sağlık sorunları ile geçmiş dönem arasındaki farkı büyük ölçüde gözler önüne sermektedir. Hamilelikte düşük nedenleri çok kapsamlıdır. Her anne adayında düşüğün nedeni yaşadığı komplikasyona göre değişmektedir. Bunlar;

  • Kan pıhtılaşması
  • Anne adayına enfeksiyon bulaşması
  • Rahim ağzı yetmezliği
  • Bebekte olabilecek kalıtsal sorunlar
  • Plasentanın gelişmemesine bağlı olarak bebeğin besin alamaması
  • Anne adayında diyabet gibi sağlık sorunlarının olması
  • Kullanılan kimyasal ilaçlar
  • Anne adayında aşırı kilo sorunu
  • Anne adayında bebeğin gelişimine zarar verecek kötü alışkanlıkların olması

gibi durumlardır. Günümüzde en sık görülen ve tekrarlayan düşüklere neden olan durumların başında anne adayında görülen kan pıhtılaşması ve rahim ağzı yetmezliği sorunu gelmektedir. Bu sorunların neden olduğu düşükler oldukça fazla olup uzun bir tedavi süreci gerektirmektedir.

Hamilelikte Düşük Belirtileri

Hamilelikte düşük belirtilerinde kanama görülme oranı oldukça yüksektir. Ancak her kanama düşük nedeni değildir. Kanama ile birlikte mutlaka farklı belirtilerde yaşanmaktadır. Anne adayının kasık bölgesinde aşırı sancı, mide bulantısı ve ateş yükselmesi de bu kanama ile birlikte görülebilir. Bu belirtilerin olması durumunda gerekli kontrollerin yapılması için mutlaka uzmana başvurulması gerekir. Hamilelikte düşük nedenleri arasında genel olarak anne adayının çok yorulması ya da ağır kaldırması gibi durumlar da öne sürülmektedir. Ancak bu düşük nedenleri arasında çok sık karşılaşılan durumlar değildir.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?