Hamilelikte Mide Bulantısının Nedenleri Nelerdir?

Hamilelikte mide bulantısının nedenleri

Hamilelikte mide bulantısının nedenleri

Hamilelikte mide bulantısının nedenleri nelerdir? Hamilelik sürecinde anne adaylarının en çok sıkıntı yaşadığı sorunların başında mide bulantısı gelir. Mide bulantısı bazı anne adaylarında görülmese de genel olarak çoğu anne adayında mutlaka yaşanmaktadır. Özellikle ilk 3 ay hormonal değişikliklerden dolayı mide bulantısı yaşanmaktadır. Ancak bunun dışında aşırı yorgunluk ve huzursuzluk gibi sorunlardan dolayı da mide bulantısı sorunu yaşanmaktadır. Anne adaylarının beslenmesi de yine mide bulantısına neden olan durumlar arasındadır. Bu süreci olabildiğince rahat geçirmek için anne adaylarının beslenmelerine dikkat etmesi gerekir.

Hamilelikte Mide Bulantısını Engellemek İçin Doğal Çözümler

Hamilelikte anne adaylarının ilaç kullanması doktor tarafından pek tavsiye edilmez. Mide bulantısı da bu sürecin doğal bir parçası olarak görülmektedir. Ancak anne adayı mide bulantısını azaltmak için bazı doğal yöntemler deneyebilir. Bunlar;

  • Mide bulantısının yaşanmaması için yediklerini sindirme çok önemlidir. Ancak hamilelik sürecinde sindirim zorlanan bir durumdur. Bu nedenle anne adayının yemeği iyice çiğnemesi sindirimini kolaylaştıracak ve mide bulantısı yaşamasına engel olacaktır.
  • Özellikle şeker insanların mide bulantısını arttıran bir besindir. Bu nedenle hamilelik sürecinde mide bulantısı sorunu yaşıyorsanız şekerden uzak durmanız gerekir.
  • Mandalina, limon gibi narenciye türü meyveler mide bulantısının azalmasına yardımcı olur.
  • Marul, maydanoz gibi yeşil sebzelerin üzerine limon sıkılarak tüketilmesi mide bulantısını azaltır.
  • Yemeklerden sonra anne adayının mide bulantısı yaşamaması için ayran içmesi iyi gelecektir.
  • Hamilelik döneminde anne adayının asitli içeceklerden kesinlikle uzak durması gerekir. Asitli içecekler mide asidi yapacağından bulantıyı arttırabilir.
  • Mide üzerine baskı yapacak dar kıyafetlerin giyilmemesi gerekir.
Hamilelikte mide bulantısının nedenleri
Hamilelikte mide bulantısının nedenleri

Bu doğal yöntemler uygulandığında etkisi mutlaka görülecektir. Ancak yine de hamilelik sürecinde aşırı mide bulantısı sorununuz varsa ve azalmıyorsa mutlaka doktora danışılarak doktorun uyguladığı tedavi dikkate alınmalıdır. Başka bir yazıda görüşmek dileğiyle, sevgiyle kalın.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Kirpik Lifting Nedir? Kirpik Lifting Zararlı mıdır?

Read Next

Seni En İyi Anlatan Stil Hangisi?

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?