Hamilelikte Şeker Yüklemesi Nedir? Hamilelikte Şeker Yüklemesi Yapılmasının Önemi, Hamilelikte Şeker Yüklemesine Toplumun Bakış Açısı

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Nedir?

Hamilelik zorlu ve düzenli olarak doktor kontrolü gerektiren bir süreçtir. Hamilelik döneminde her dönem farklı fizyolojik ve psikolojik durumlar görülmektedir. Hamilelik döneminde anne adayının şeker kontrolünün yapılması da çok büyük önem taşımaktadır. Bunun nedeni de anne karnındaki bebeğin diyabet hastalığına karşı korunmasıdır. Hamilelik sürecinde anne adayında şeker hastalığına neden olan etken insülin seviyesinin çok değişken olmasıdır.

Hamilelik sürecinde doktor tarafından gebeliğin 6. Ayında anne adayına şeker yüklemesi yapılmaktadır. Şeker yüklemesi yapıldıktan sonra anne adayının kan değerleri ölçülerek şeker oranı tespit edilmektedir. Hamileliğin 6. Ayına kadar yine anne adayının şeker oranı ölçülmektedir. Ancak bu sürece kadar genel olarak aç karnına yapılan bir kan testi ile bu ölçüm yapılmaktadır.

Hamilelikte Şeker Yüklemesi Yapılmasının Önemi

Hamilelik sürecinde bebeğin anne karnında hayatını kaybetmesine neden olan bir çok durum bulunmaktadır. Bazen anne adayının tansiyonun yükselmesi ya da şeker oranının yükselmesi sonucu gebeliğin düşük ile sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Gebeliğin düşük ile sonuçlanmasının önüne geçilmesi ya da bebeğin diyabet hastalığına maruz kalmaması için hamilelikte şeker yüklemesinin önemi büyüktür. Şeker yüklemesi yapılmadan bebeğin şeker oranı kontrol altına alınamamaktadır. Bu nedenle mutlaka bu testin yapılması büyük önem taşımaktadır.

Hamilelikte Şeker Yüklemesine Toplumun Bakış Açısı

Halk arasında genel olarak hamilelikte yapılan şeker yüklemesine olumlu açıdan bakılmamaktadır. Genel olarak şeker yüklemesinin bebeğe ya da anne adayına zarar vereceği düşünülmektedir. Ancak bu durum tıp açısından kesinlikle doğru değildir. Yapılan şeker yüklemesinin bebeğe ya da anne adayına zararı bulunmamaktadır. Aksine bebeğin ve anne adayının sağlık kontrollerinin yapılması ve gebelik sürecinin düzenli olarak takip edilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle mutlaka doktorun uygun gördüğü zamanda bu testin yapılması büyük önem taşımaktadır.

Yazar: müzeyyen

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?