Mol Gebelik Nedir? Belirtileri Nelerdir?

mol gebelik

Mol gebelik halk arasında üzüm gebeliği olarak bilinmektedir. Üzüm gebelik denilmesinin nedeni de anne adayından bu süreçte üzüm tanesi gibi parçaların düşmesinden kaynaklanmaktadır. Mol gebelik nedir? Sağlıklı bir hamilelik süreci değildir. Anne adayının rahminde dokular üzüm salkımını andıran bir şekilde büyüdüğü görülmektedir. Bunlarda zamanla anne adayının vajinasından dışarı atılmaktadır. Yani anne adayının rahminde bulunan embriyo değil dokuların şişerek birleşmiş halidir.

Mol Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Mol gebelik nedir? İlk başlarda normal süreçteki hamilelik belirtileri görülür. Ancak 10. Haftadan sonra anormal durumlar kendini göstermeye başlar. En önemlisi de anne adayının gebelik süreci ilerledikçe vajinasından parça gelmesidir. Ayrıca kanama gibi durumlar da görülmektedir. Anne adayında normal hamilelik sürecinde görülenin de üzerinde aşırı mide bulantısı ve kusma görülür. Anne adayının tansiyonunda aşırı bir dengesizlik vardır. Tansiyon ya çok yüksek ya da çok düşüktür. Kadın doğum uzmanı tarafından yapılan ultrason görüntülemesinde de anne adayının rahmi olması gerekenden daha büyük görünür. Bunun nedeni de rahim içindeki şişmiş dokulardır. Mol gebelik ultrason ile teşhis edilebilir. Ancak hamileliğin belirli bir aşamaya gelmiş olması gerekir.

Mol Gebelik Tedavi Süreci

Mol gebelik kadın doğum uzmanı tarafından teşhis edildikten sonra anne adayına kürtaj yapılır. Sonrasında ise normal sağlıklı bir gebelik mümkündür. Ancak kadın doğum uzmanı mol gebelik yaşayan anne adaylarının mutlaka belirli bir süre gebelik düşünmemesini uygun görür. Gebelik sürecinde de düzenli doktor kontrolü yapılması gerekir. Kadın doğum uzmanı kontrolünde anne adayı yeninden hamile kalabilir. Ancak mutlaka bir süre doğum kontrol yöntemlerinin uygulanması gerekir. Mol gebelik tedavisi olmayan bir süreç değildir. Ancak anne adayının bu durumdan dolayı karamsarlığa kapılmaması gerekir. Doktor kontrolünde stresi az seviyede tutması gerekir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Buz Maskesi Faydaları Nelerdir?

Read Next

Ebeveyn Rolünde Baba!

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?