Spiral Nedir? Kimler Spiral Takabilir?

spiral nedir

Doğum kontrol yöntemi spiral, rahim iç kısmına yerleştirilen plastik bir maddedir. Vajinanın giriş kısmından takılan spiral T şeklindedir. Spiral konusundan korkulan konu enfeksiyon riski taşımasıdır ve vücuda bu tarz bir yan etkinin etki edebilme riskinin olmasıdır. Enfeksiyon riski kendisini kanama yaşatarak belli eder eğer spiral takılan bir kişide kanama görüldüyse bu enfeksiyon olabileceğini göstermektedir.

Doğum kontrol yöntemi olan spiral

Spiral doğum kontrol yöntemleri arasından oldukça yaygın ve etkili bir yöntemdir. Kadınlar genelde spiral taktırdıktan sonra âdet kanamalarının arttığını belirtir. Ancak bu durum kişiyi zorlamaz ve normal bir durumdur.

Kimler Spiral Taktırmamalı?

  • Spiral geçmişte enfeksiyon geçiren ve bu nedenle yumurtalıklarında enfeksiyon riski bulunan kişilere takılmamalıdır. Uzmanlar bu durumu yaşayan kadınlar için spiral takılmasını önermemektedir.
  • Doğum kontrol yöntemi olduğu için bekar ve hamile kadınlara da takılmamaktadır.
  • Normalde de âdet kanamalarının çokluğundan rahatsız olan kadınların da spiral takması sakıncalıdır. Spiral takıldıktan sonra âdet kanamaları artış gösterdiği için bu durum oldukça rahatsız edici ve sakıncalıdır.
  • Adet düzensizliğinden şikayetçiyseniz spiral takılması önerilmeyecektir. Çünkü spiral takılması sonucunda âdet kanamalarını artarak düzensiz olan âdet kanamalarında artış yaşanacaktır.

Spiral Gebelikten Nasıl Koruyor?

Spiral rahim içinde iltihaplı hücrelerin birikmesini sağlar. Bu hücreler sperm oluşumunu engeller ve gebeliğin yerleşmesine olanak vermez. Spiral’ın bakır olanını taktırdıysanız bu spermleri öldürerek güçlü etki yaratmaktadır.

Doğum kontrol yöntemi olan spiral

Spiral Ne Zaman Takılıyor?


Doğum kontrol yöntemi spiral, adetin son günleri ya da adet görünmesinden 1 hafta sonra takılmaktadır. Bu zaman dilimi spiral takılması adına oldukça uygundur. Bu durum kadının hamile olmadığından emin olunarak doğru yöntem uygulanılması için seçilmiş bir zaman dilimidir. Bu zaman diliminde takımı da oldukça rahat olmaktadır. Ağrı hissedilmeyen etkili bir yöntemdir.

0 Reviews

Write a Review

Derya

Read Previous

Hamilelik Döneminde Kan Pıhtılaşması Nedir?

Read Next

Cildinizi 4 Adımda Düğüne Hazırlayın

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?