Anne Sütü ile İnek Sütü Farkı Nedir?

Anne Sütü ile İnek Sütü Farkı Nedir?

Anne Sütü ile İnek Sütü Farkı Nedir? Anne sütü bebekler için olmazsa olmaz bir besin kaynağıdır. Özellikle yeni doğan bebeklerin ilk 6 ay kesinlikle anne sütü ile beslenmesi gerekir. 1 yaşın altındaki bebeklere inek sütü verilmesi uzmanlar tarafından uygun görülmemektedir. Bu nedenle anne sütü mümkün olduğunca bebeğin temel besin kaynağı olmalıdır. Anne sütünde bulunan vitamin ve mineraller inek sütünde bulunan vitaminden kat kat fazladır.

Anne Sütü ile İnek Sütü Farkı Nedir?

Anne Sütü ve İnek Sütü Arasındaki Farklar Nelerdir?

İnek sütü de vitamin değeri yüksek olan bir besin olmasına rağmen anne sütü ile arasında bir takım farklılıklar vardır. Doğal olan her şey her zaman daha sağlıklıdır. İnek sütü de elbette doğaldır. Ancak bir insan için yeni doğduğunda anne sütü daha sağlıklıdır.

  • Anne sütünden alınan protein bebeğin vücudunda kalıcı olurken inek sütünden alınan protein bağırsaklara inerek vücuttan dışarı çıkar. Protein dışarı çıktığı içinde bebek inek sütünden gerekli vitamini alamaz.
  • Anne sütünde bulunan demir vitamini bebeğin kan dolaşımına daha çabuk geçer. Ancak inek sütünden bebeğin demir vitamini alması mümkün değildir.
  • İnek sütü 1 yaş altındaki bebeklerde alerji sorunu yaratırken anne sütünde herhangi bir alerji sorunu yaşanılmaz.
  • Anne sütü bebeğin gaz sancısını azaltırken inek sütü bebeğe daha çok gaz yapan bir besindir.
  • İnek sütünün içerisinde tuz miktarı daha fazladır. Bu da bebek için faydalı bir durum değildir. Anne sütünde böyle bir sorun bulunmaz.
  • İnek sütünde kalsiyum oranı çok yüksektir. Bebeğin vücudunun kalsiyum alması da gerekir. Ancak yeni doğan bebeklerin fazla kalsiyum alması kas ve diş gelişimine ağır gelerek sorun yaşatabilir. Anne sütünde ise kalsiyum oranı daha azdır.

Bu nedenlerden dolayı yeni doğan bebeklerin mutlaka anne sütü ile beslenmesi gerekir. Belirli bir yaşın üzerine gelene kadar ve doktor uygun görene kadar inek sütü verilmemelidir.

0 Reviews

Write a Review

müzeyyen

Read Previous

Kuru Cilt Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Read Next

Kıvırcık Saçlar İçin 8 Bakım Önerisi

Bu Konuda Siz Ne Düşünüyorsunuz?